Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 17.07.2015 23:47 Publikacja: 16.07.2015 21:03
Działacze partii Leszka Millera ruszyli czerwonymi busami w objazd po Polsce. A tam zdarza im się słyszeć od wyborców, że ci zagłosowaliby na SLD, gdyby Millera w nim nie było
Foto: PAP/Jakub Kamiński
W sobotę SLD ma podjąć decyzję o formule startu w jesiennych wyborach parlamentarnych. Choć do decydującego posiedzenia Rady Krajowej został już tylko dzień, w partii wciąż rozpatruje się kilka opcji.
Działacze terenowi i lokalni baronowie skłaniają się ku wystawieniu list koalicyjnych, których patronem miałoby być OPZZ. To pod egidą związku od kilku tygodni przedstawiciele kilkunastu lewicowych formacji z SLD i Twoim Ruchem na czele rozmawiają o zjednoczeniu. Po dwóch tygodniach negocjacji ogłoszono sukces – wypracowanie podstawy programowej.
Teraz zwolennicy wspólnego startu chcą przeforsować utworzenie koalicyjnego komitetu wyborczego. Największymi orędownikami takiego scenariusza w Sojuszu są sekretarz generalny partii Krzysztof Gawkowski i wiceszefowa SLD Paulina Piechna-Więckiewicz. Problemem może się jednak okazać próg wyborczy, który w przypadku koalicji partii wynosi nie 5, lecz 8 proc.
Jaki jest bilans pierwszego roku trzeciego rządu Donalda Tuska? O tym w najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” rozmawiali Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
- Jesteśmy krajem który ma ponad 600 km granicy z dwoma nieprzyjaznymi krajami, Białorusią i Rosją - mówił na konferencji prasowej szef MSZ Radosław Sikorski pytany o to, dlaczego Polska wyklucza obecnie możliwość wysłania polskich żołnierzy na Ukrainę.
„W środę 11 grudnia zakończyło się postępowanie dyscyplinarne posłanki Pauliny Matysiak” – poinformowała w piątek w swoich kanałach społecznościowych Partia Razem.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W sondażu, przeprowadzonym przez United Surveys, Polacy ocenili jakość życia podczas rządów Donalda Tuska oraz Mateusza Morawieckiego. Wyniki wskazują na wyraźnie zdywersyfikowane opinie, w zależności od preferencji politycznych respondentów.
Jeśli partia Razem wystawi swojego Adriana Zandberga, wystartuje też senator Waldemar Witkowski z Unii Pracy – wynika z rozmów „Rzeczpospolitej”. Oznaczałoby to rozdrobnienie lewicy w wyborach prezydenckich w niespotykanej dotąd skali.
W piątek prokuratura potwierdziła ustalenia "Rzeczpospolitej", że zatrzymanie i zarzuty dla byłego lidera SLD Wojciecha Olejniczaka oraz pięciu innych osób ma związek z finansowaniem Zakładów Mięsnych Henryka Kani.
Ministerstwo podległe Lewicy zaakceptowało poprawkę, zgłoszoną przez izbę, kierowaną przez byłego działacza SLD. Dzięki niej mogą sporo zarobić firmy w niej zrzeszone.
Zapowiadane od dłuższego czasu zmiany personalne w Nowej Lewicy mogą, ale nie muszą spowodować jakościowej zmiany w tej partii. Wszystko zależeć będzie od realizacji lewicowych postulatów wewnątrz koalicji rządowej oraz od wyników wyborów prezydenckich.
Zapowiedź współprzewodniczącego Nowej Lewicy Roberta Biedronia o tym, iż będzie zabiegał, aby na ich listach znaleźli się dwaj byli premierzy Marek Belka i Włodzimierz Cimoszewicz to wywieszenie białej flagi w europejskim wyścigu i potwierdzenie krótkiej ławki lewicowej formacji.
Stowarzyszenie, którego nazwa i logo łudząco przypomina dawną partię Kwaśniewskiego i Millera, wystawi swoje listy w wyborach samorządowych. W tle są znane nazwiska.
Decyzja partii Razem aby nie wchodzić do rządu Donalda Tuska wydaje się racjonalna i można ją było przewidzieć. Partia, która od początku swojego istnienia bazuje na buncie społecznym, nie mogła postąpić inaczej.
W przeddzień 70 urodzin zmarł Jerzy Szteliga, polityk i działacz partyjny, poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas