Rzeczpospolita: Poglądy prawicowe i centrowe są wśród osób od 18 do 24 lat popularniejsze niż lewicowe – wynika z opublikowanego badania CBOS. Dlaczego lewica jest mało atrakcyjna dla młodych?
Adrian Zandberg, lider Partii Razem: Z tych badań wynika raczej, że prawicowa dominacja się kończy. Po dwóch latach rządów PiS młodych Polaków, którzy deklarują lewicowe poglądy, jest więcej niż w 2015 r. Wygrywa natomiast odpowiedź: „trudno powiedzieć". O tych ludzi lewica musi zawalczyć. To, że lewicowe postawy stają się popularniejsze wśród młodych wyborców, potwierdzają też inne badania. Młodzi wyborcy wolą głosować na Partię Razem niż np. na Nowoczesną.
Jedną z głównych obelg w środowiskach dominujących partii jest „lewactwo".
Dziś, gdy zarówno rządowi propagandziści w TVP, jak i opozycyjni neoliberałowie wyzywają przeciwników od „lewactwa", trzeba wiele odwagi, żeby deklarować się jako osoba o lewicowych poglądach. Jeśli jednak spojrzymy na poglądy, nie na etykiety – widać skręt w lewo. Dało się to zauważyć już podczas czarnego protestu. Jego siłą było masowe uczestnictwo młodych kobiet. To samo pokolenie stawiło się licznie na protestach w obronie Sądu Najwyższego i wolnych wyborów. Nie jest przypadkiem, że Partia Razem ma największe poparcie w tych grupach wiekowych.
W ostatnim sondażu PiS ma 40 proc., natomiast Partia Razem ledwie 2,4 proc., a SLD 4,2 proc. Skąd tak duże poparcie dla PiS, a tak małe dla ugrupowań lewicowych?