Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną podatnika, który był w sporze z fiskusem o indywidualną stawkę amortyzacji w PIT.
We wniosku o interpretację wskazał, że w 2007 r. wraz z żoną podpisali ze spółdzielnią umowę o ustanowieniu spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania i miejsca postojowego. Po wykonaniu prac wykończeniowych w mieszkaniu zamieszkali w nim. W marcu 2014 r. stali się jego pełnymi właścicielami (odrębna własność).
Podatnik tłumaczył, że w wyniku zmiany sytuacji życiowej postanowili z żoną wynająć lokum. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac remontowych mieszkanie zostało wynajęte, a przychody z tego małżonkowie opodatkowują na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Z wniosku wynikało, że chcieliby założyć ewidencję środka trwałego, wprowadzić do niej wynajęte mieszkanie i amortyzować je przy zastosowaniu indywidualnej stawki amortyzacji. Uważali, że skoro w 2014 r. mieszkanie nabyli na własność, w trybie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, a wcześniej było przez nich użytkowane przez 6,5 roku na podstawie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, to mają prawo do stosowania indywidualnej stawki amortyzacji zgodnie z art. 22j ustawy o PIT.
Fiskus nie potwierdził tego prawa. Wskazał, że jednym z warunków stosowania indywidualnej stawki jest wykazanie, że przed nabyciem środek był wykorzystywany co najmniej przez 60 miesięcy. Używanie środka trwałego musi zatem nastąpić przed jego nabyciem przez podatnika. Tymczasem, jak zauważył fiskus, w opisanym przypadku mieszkanie zostało nabyte już w 2007 r., tj. w momencie ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Tym samym fiskus nie zgodził się, że przed jego nabyciem był on używany na cele mieszkaniowe przez ok. 78 miesięcy.
Podatnik zaskarżył interpretację, ale Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił jego skargę. Przypomniał, że zgodnie z przepisami ustawy o PIT środki trwałe uznaje się za używane, jeżeli podatnik wykaże, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez 60 miesięcy.