Fiskus nie chce PIT od działkowców sprzedających altanki, drzewa i krzewy. Pod warunkiem że od ich nabycia minęło pół roku. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Wystąpił o nią mężczyzna, który użytkował działkę należącą do rodzinnych ogrodów działkowych. Miał na niej altanę, sadził drzewa i krzewy. Zdecydował się na przeniesienie prawa do działki i zastanawia się, czy musi wykazać przychód, obliczyć dochód i zapłacić podatek. Twierdzi, że nie ma takiego obowiązku, ponieważ transakcja została przeprowadzona po pół roku od nabycia znajdujących się na działce rzeczy. Wynika to z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o PIT.
Czytaj także: Sprzedaż ogródka działkowego bez obowiązku rozliczenia PIT
Skarbówka zgodziła się z tym stanowiskiem. Podkreśliła, że osoba uprawniona do korzystania z działki jest właścicielem nasadzeń, urządzeń i obiektów znajdujących się na jej terenie. Odpowiadają one definicji rzeczy zawartej w kodeksie cywilnym.
W razie wygaśnięcia prawa do działki za altanę, drzewa i krzewy działkowcowi przysługuje wynagrodzenie. Jego kwota jest określona w umowie z osobą, na którą przeniesiono prawo do działki. Tak wynika z ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych.