15 lutego startuje akcja rocznych rozliczeń. Tego dnia większość podatników znajdzie swoje zeznanie na prowadzonym przez Ministerstwo Finansów portalu podatkowym pod adresem podatki.gov.pl.

Na portalu będą, tak jak w zeszłym roku, zeznania PIT-37 i PIT-38. Z pierwszych mogą skorzystać pracownicy, osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło, umowy zlecenia, a także członkowie zarządów albo rad nadzorczych. Z drugich mający przychody z kapitałów, np. ze sprzedaży akcji na giełdzie.

PIT-37 i PIT-38 można poprawiać albo uzupełnić o ulgi. A także zaakceptować bez żadnych zmian. Ostatni dzień na rozliczenie to 30 kwietnia. Co ważne, zeznanie uznaje się za złożone nawet wtedy, gdy podatnik nic z nim nie zrobi.

Deklaracje przygotowane przez skarbówkę dostaną po raz pierwszy wynajmujący. Zarówno rozliczający się według skali (PIT-36), jak i ci, którzy płacą ryczałt od przychodów (PIT-28). Szerzej piszemy o nich na str. C4–C5.

Czytaj także:

Kiedy złożyć PIT za 2019 r. - zmiana terminu

Na razie na pomoc skarbówki nie mają co liczyć przedsiębiorcy. Mieli dostać w tym roku zeznania, ale Ministerstwo Finansów nie zdążyło przygotować się do ich wypełnienia.

W tegorocznych deklaracjach jest parę nowości. Przede wszystkim skarbówka uwzględni wprowadzone w zeszłym roku zwolnienie z podatku dla młodych (do 26 lat). Przykładowo, jeśli od wynagrodzenia z etatu takiej osoby pobierane były zaliczki, w zeznaniu rocznym fiskus wskaże, że można się ubiegać o ich zwrot.

Ministerstwo Finansów zapewnia też, że deklaracje będą automatyczne uwzględniać ulgę na dziecko powyżej 18. roku życia (jeżeli studiuje lub jest doktorantem). A także urodzone w 2019 r.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Konkurs dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

W e-PIT znajdzie się informacja o stanie zwrotu nadpłaty przez urząd. Na jej oddanie fiskus ma 45 dni. Jeśli zdecydujemy się na zeznanie papierowe, skarbówka zwraca nadpłatę w ciągu trzech miesięcy od jego złożenia.

Osoby, którym wychodzi podatek do zapłaty, muszą go przelać na swój indywidualny rachunek (tzw. mikrorachunek podatkowy).

W zeszłym roku fiskus dostał prawie 7 mln e-PIT. Ministerstwo Finansów podaje, że po uwzględnieniu wspólnych deklaracji małżonków z usługi w pierwszym roku jej działania skorzystało aż 8,8 mln osób.

Oczywiście zeznanie roczne można też wypełnić, korzystając z systemu e-Deklaracje, a także z papierowych formularzy, które są dostępne w każdym urzędzie skarbowym.