W Sejmie trwają prace na zmianą ustawy o zwrocie VAT dla kupujących materiały budowlane.
Początkowo miał dotyczyć tylko wydatków poniesionych do końca tego roku. Planuje się jednak wprowadzić tę zasadę na stałe. Pojawia się jednak pytanie, czy w ten sposób Polska nie narusza dyrektywy 112 w sprawie VAT. Wyraźnie są w niej wymienione towary, które mogą być sprzedawane z obniżoną stawką.
- Bezterminowe wprowadzenie zwrotu VAT za materiały budowlane rzeczywiście może budzić wątpliwości. Nie jest pewna jego zgodność z prawem unijnym - mówi Jerzy Martini, doradca podatkowy z Baker & McKenzie.
Tłumaczy, że dyrektywa wiąże kraje członkowskie co do skutków prawa krajowego. Wynika z niej, że materiały budowlane powinny być opodatkowane stawką podstawową. Tymczasem zwrot VAT powoduje, że efektywna stawka wynosi 7 proc. Martini dodaje jednak, że zastosowany przez Polskę mechanizm nie zakłóca konkurencji na rynku UE. Dotyczy bowiem tylko podatników budujących lub remontujących nieruchomości znajdujące się w Polsce. To powoduje, że nie mogą z niego skorzystać np. obywatele krajów sąsiadujących z Polską dokonujący u nas zakupów. Dzięki temu są szanse, że rozwiązanie to nie będzie jednak kwestionowane.
- Gdy różne państwa członkowskie ubiegały się o możliwość stosowania obniżonych stawek VAT ze względów społecznych, Komisja Europejska wielokrotnie wyjaśniała, że nie do tego służy podatek od towarów i usług.