Zwroty nadpłat już z odsetkami

Osoby, które dotychczas nie otrzymały zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego za rok 2007, nie muszą się z tego powodu denerwować

Publikacja: 02.08.2008 08:18

Zwroty nadpłat już z odsetkami

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Czas pracuje bowiem na ich korzyść, bo urząd skarbowy teraz będzie musiał oddać im pieniądze razem z odsetkami ustawowymi. W skali roku wynoszą one 14,5 proc.

Dokładnie wczoraj upłynął termin, w jakim urzędy skarbowe miały zwrócić nadpłacony podatek osobom fizycznym, które do 30 kwietnia złożyły roczne zeznania podatkowe (zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT).

Zgodnie bowiem z art. 77 § 1 pkt 5 ordynacji podatkowej fiskus ma na zwrócenie nadpłaty trzy miesiące, licząc od dnia złożenia zeznania lub deklaracji. Co więcej, w wypadku podatników podatku dochodowego nadpłata powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego (art. 73 § 2 pkt 1 ordynacji). Oznacza to, że osoby, które do dziś nie otrzymały zwrotu (choć PIT za 2007 r. złożyły np. 10 kwietnia 2008 r.), pieniądze dostaną razem z odsetkami. Będą one liczone od dnia złożenia PIT za 2007 r. – pod warunkiem że nadpłata nie została zwrócona w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia zeznania lub deklaracji albo jej korekty.

Jeśli więc np. ktoś złożył zeznanie roczne 5 kwietnia i nie otrzymał zwrotu nadpłaconej kwoty do 5 lipca, to urząd skarbowy będzie musiał oddać nadpłatę powiększoną o oprocentowanie. W takiej jednak sytuacji odsetki te (w myśl art. 78 § 3 pkt 4 ordynacji) będą liczone od dnia złożenia zeznania podatkowego, czyli w tym wypadku od 5 kwietnia do dnia zwrotu pieniędzy.

Ale uwaga. Ta zasada nie dotyczy wszystkich. Nieco dłużej na pieniądze poczekają osoby, które skorygowały złożone wcześniej zeznanie. Korekta wydłuża bowiem o trzy miesiące termin, w którym fiskus ma zwrócić pieniądze.

To, kiedy podatnik otrzyma nadpłatę, zależy od tego, kto korekty dokonał: sam podatnik czy też urząd skarbowy. W pierwszym wypadku – zgodnie z art. 77 § 2 pkt 2 ordynacji – nadpłata podlega zwrotowi w terminie trzech miesięcy od dnia skorygowania deklaracji. W tej drugiej sytuacji zaś termin ten ulega dodatkowo wydłużeniu o kolejne dwa tygodnie. Wszystko dlatego, że podatnik ma 14 dni na złożenie sprzeciwu wobec korekty sporządzonej i przesłanej mu do akceptacji (art. 274 ordynacji).

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem