Polisom na życie i dożycie przygląda się już Komisja Nadzoru Finansowego, bo – jak twierdzi – to ważna kwestia dla rozwoju rynku finansowego i polityki podatkowej. „Obowiązujące przepisy nie precyzują długości umowy ubezpieczenia. Jeśli chodzi o podatki, to KNF popiera stanowisko, że podobne produkty finansowe powinny być jednolicie traktowane podatkowo – czytamy w odpowiedzi na pytania „Rz”.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje zwolnienie od podatku jedynie dla kwot z ubezpieczeń majątkowych i osobowych (art. 21 ust. 1 pkt 4). Nie korzystają z niego odszkodowania obejmujące składniki majątku związanego z działalnością gospodarczą i dochody z inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej, gdy ubezpieczenie jest związane z funduszami kapitałowymi.
Własną definicję umowy ubezpieczenia zawiera też kodeks cywilny (art. 805 § 1). Mówi, że ubezpieczyciel zobowiązuje się spełnić określone świadczenie „w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku”. W myśl art. 805 § 2 pkt 2 k. c. świadczenie polega w szczególności na zapłacie umówionej sumy pieniężnej, renty lub innego świadczenia, gdy nastąpi przewidziany w umowie wypadek w życiu osoby ubezpieczonej. Według MF wypadek ten nie może być traktowany jako zdarzenie jedynie o skutkach niepomyślnych dla ubezpieczającego.