Wynika tak z [b]interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 28 kwietnia 2009 r. (IPPB1/415-151/09-2/MT)[/b]. Podatnicy zapytali, od jakiej kwoty przychodów małżonek opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych będzie opłacać ryczałt od najmu w wysokości 20 proc., w sytuacji gdy współmałżonek opłaca podatek dochodowy od połowy przychodów z tego samego najmu na zasadach ogólnych.
W 2008 r. do celów opodatkowania przychodów z najmu lokalu mieszkalnego złożyli oświadczenie o wyborze ryczałtu ewidencjonowanego oraz o opodatkowaniu całości przychodów z najmu przez jednego małżonka. Byli przekonani, że oświadczenie to będzie skuteczne również w kolejnych latach. Nie składali więc w 2009 r. kolejnych oświadczeń.
Skutek jest taki, że każdy z małżonków musi rozliczać najem oddzielnie. Wybrana przez małżonków możliwość opodatkowania całości przychodu z najmu przez jednego z nich dotyczy bowiem wyłącznie danego roku podatkowego i nie wiąże ich w kolejnych latach.
Jak zatem powinni rozliczyć najem w 2009 roku? W interpretacji czytamy, że [b]jeżeli oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów z najmu przez jednego z małżonków nie zostało złożone w 2009 r., to małżonek, który wybrał formę opodatkowania na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, w dalszym ciągu powinien stosować tę formę opodatkowania, natomiast drugi małżonek przychód z najmu w części przypadającej na niego powinien opodatkować na zasadach ogólnych.[/b]
Ponieważ każdy z małżonków będzie stosował inną formę opodatkowania i podlegał odrębnym ustawom, małżonek, który opodatkowuje przychody z najmu w formie ryczałtu ewidencjonowanego, będzie odprowadzał podatek od połowy uzyskanego przez oboje małżonków przychodu, w wysokości 8,5 proc. kwoty stanowiącej 4000 euro, natomiast od nadwyżki ponad tę kwotę ryczałt w wysokości 20 proc. przychodów.