Podczas kontroli urzędu skarbowego trzeba przedstawić dowody na te wydatki (faktury, rachunki, potwierdzenia przelewu itp.). Nie dotyczy to tylko opłat na przewodnika, psa oraz samochód. Ale także w tych trzech wypadkach fiskus może przeprowadzić postępowanie wyjaśniające.
[b]Rozliczając ulgę, musimy pamiętać, że inwestycje powinny wiązać się z rodzajem choroby niepełnosprawnej osoby.[/b] Zakupy mają służyć jej rehabilitacji albo ułatwiać codzienne życie. Fiskus może sprawdzić, czy wykazane w zeznaniu rocznym inwestycje faktycznie były związane z potrzebami osoby niepełnosprawnej. Przyda się tu opinia lekarza potwierdzająca konieczność używania danej rzeczy.
[srodtytul]Zalecenie od lekarza[/srodtytul]
Trzeba też pamiętać o innych dodatkowych warunkach korzystania z ulgi. Przykładowo wydatki na leki możemy odliczyć wówczas, gdy lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna je stosować (stale lub czasowo). Z [b]wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach (sygn. I SA/Gl 301/08)[/b] wynika, że to lekarz, a nie organ podatkowy przesądza o konieczności stosowania określonego medykamentu. Jeśli więc uzna, że niepełnosprawny ma przyjmować dany lek, np. zapobiegający nawrotowi choroby, fiskus nie powinien tego zakwestionować.
Urzędy podkreślają, że odliczyć można wydatki na lekarstwa, które są wymienione w wykazie produktów leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ([b]interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach, nr IBPBII/1/415-47/09/TK[/b]).
Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=p.wojtasik@rp.pl]p.wojtasik@rp.pl[/mail]