Problem mają też firmy, które wypłacają właścicielom gruntów tego typu rekompensaty. Muszą bowiem wystawić im jednocześnie PIT-8C.
Tymczasem do niedawna właściciele działek nie płacili w tej sytuacji podatku. Wszystko zmieniło się w wyniku nowelizacji kodeksu cywilnego obowiązującej od sierpnia 2008 r., w której wyodrębniono nowy typ służebności – służebność przesyłu.
Do tych zmian nie dostosowano jednak [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=903EAFC65BCA54574C5AA9334054CC81?id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link]. Art. 21 ust. 1 pkt 120 tej ustawy nadal stanowi, że wolne od PIT są odszkodowania wypłacone posiadaczom gruntów na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód) z tytułu ustanowienia służebności gruntowej.
Konieczność zapłaty podatku potwierdzają interpretacje podatkowe, m.in. [b]pismo dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPB2/415-817/09/IB[/b]. W rozpatrywanej sprawie firma podpisała umowę z właścicielem gruntu, na którym wybudowała podziemny rurociąg. Służy on do przesyłu solanki i wody przemysłowej wykorzystywanej w procesie produkcji. Dyrektor izby uznał, że w takiej sytuacji wynagrodzenie wypłacane osobom fizycznym stanowi dla nich przychód z innych źródeł, który podlega opodatkowaniu. Z kolei firma wypłacająca rekompensatę musi wystawić im PIT-8C.
Inaczej będzie w sytuacji, gdy grunt, na którym powstanie sieć energetyczna, jest wykorzystywany w działalności gospodarczej. Wówczas odszkodowanie będzie dla właściciela gruntu przychodem z tej działalności, a firma nie musi wystawiać PIT8c. Mówi o tym [b]interpretacja IS w Warszawie nr IPPB4/415-639/09-2/MP[/b].