Problemem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacji z 25 lutego 2010 r. [b](nr IBPBII/1/415-929/09/BD)[/b].
Z pytaniem zwróciła się osoba, która zostawiła samochód na parkingu strzeżonym. Następnego dnia zauważyła, że karoseria samochodu jest pochlapana farbą. Uszkodzenie zostało zgłoszone na policję. W trakcie śledztwa ustalono, że sprawcą szkody jest firma wykonująca prace remontowe tuż obok parkingu. Nie miała ona ubezpieczenia OC działalności gospodarczej. Dlatego zdecydowała się na wypłatę odszkodowania ze środków własnych.
Wnioskodawca zapytał, czy od otrzymanej kwoty musi płacić podatek dochodowy. Podkreślił, że nie jest przedsiębiorcą, a samochód jest częścią jego prywatnego majątku. Podatnik uważa, że nie musi odprowadzać podatku. Otrzymana kwota jest bowiem rekompensatą za szkodę. Powinna więc zostać zwolniona od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link].
Izba Skarbowa nie zgodziła się z tym stanowiskiem. Wskazała na wynikającą z ustawy o PIT zasadę powszechności opodatkowania. Wynika ona z art. 9, który stanowi, że opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
[wyimek]Jeśli wysokość otrzymanej sumy wynika z umowy, to nie jest ona zwolniona od PIT [/wyimek]