Powstające nieporozumienia na tym tle prowadzą do niepotrzebnych konfliktów.
Stanisław Trociuk, zastępca rzecznika, wystąpił więc do minister pracy i polityki społecznej o rozważenie możliwości zmiany przepisów o działalności pożytku publicznego. Trzeba wprowadzić przejrzyste zasady gromadzenia środków z 1 proc. na rzecz konkretnej osoby i dysponowania tymi środkami przez organizacje pożytku publicznego – postuluje. W jego ocenie kwoty z 1 proc. podatku dochodowego nie powinny stanowić formy darowizny na rzecz konkretnych osób fizycznych.
Przekazywanie tzw. jednego procentu na rzecz organizacji pożytku publicznego staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Jedną z metod pozyskiwania takich środków jest wykorzystywanie tzw. subkont, na których gromadzone są wpłaty z przeznaczeniem dla konkretnej osoby. Podczas kampanii promujących ideę przekazywania 1 proc. wiele fundacji i stowarzyszeń informuje o przeznaczaniu tych pieniędzy na rzecz osoby wymienionej z imienia i nazwiska, najczęściej ciężko chorej i znajdującej się w trudnej sytuacji materialnej. Budzi to jednak kontrowersje zarówno wśród organizacji pożytku publicznego, jak i wśród samych podatników. Zdaniem tych ostatnich fakt przekazania 1 proc. ze wskazaniem ich przeznaczenia oznacza, że pieniądze te trafią do wybranej osoby. Tymczasem, zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Finansów, ostateczną decyzję o przeznaczeniu środków podejmuje organizacja pożytku publicznego.
Mimo że [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1C4A5AE4F0C66E89B9D6200B9332BDFE?id=169569]ustawa o działalności pożytku publicznego[/link] mówi, że środki z 1 proc. z PIT mogą być wykorzystane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego, nie przesądza to o obowiązku przeznaczenia otrzymanej kwoty na cel wskazany w zeznaniu rocznym podatnika. Możliwości dysponowania przez organizację kwotami z 1 proc. podatku dochodowego nie są więc takie same jak przeznaczania środków ze zbiórki publicznej czy też darowizny z poleceniem. Wtedy organizacja ma bezwzględny obowiązek przekazania zebranych środków na cel wskazany w pozwoleniu na zorganizowanie zbiórki publicznej.
Zastępca rzecznika przypomina, że kwota, którą podatnik może przekazać na rzecz wybranej przez siebie organizacji, stanowi w istocie środki publiczne. A chociaż trzeba doceniać wszelkie działania organizacji, których celem jest wsparcie osób pokrzywdzonych przez los, to intencją odprowadzania 1 proc. jest wsparcie organizacji prowadzących działalność statutową na rzecz ogółu społeczności.