Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt: II FPS 4/11) podjął precedensową uchwałę w sprawie stawki podatku od nieruchomości od podziemnych miejsc postojowych w budynkach wielorodzinnych.
Niestety, stanowisko siedmioosobowego składu NSA ucieszy tylko tych podatników, którzy miejsce w garażu kupili razem z mieszkaniem. Zgodnie z uchwałą wtedy stawka podatku na garaż jest taka sama jak na mieszkanie.
Stanowisko NSA jest niekorzystne dla osób, którym deweloper sprzedał garaż wyodrębniony do osobnej księgi wieczystej. Sąd uznał bowiem, że muszą płacić podatek według wyższej stawki właściwej dla pozostałych budynków lub ich części.
To oznacza, że właściciele miejsc postojowych stanowiących odrębną własność zapłacą nawet do dziesięciu razy więcej niż ci, których garaże przynależą do mieszkania. Maksymalna stawka podatku od budynków mieszkalnych wynosi obecnie 70 gr za 1 mkw. powierzchni użytkowej, a od pozostałych budynków aż 7,36 zł. Jak podkreślił prezes Izby Finansowej NSA Marek Zirk-Sadowski, garaż stanowiący odrębną własność, który ma własną księgę wieczystą, może stanowić osobny przedmiot opodatkowania. Tylko miejsca postojowe, które zgodnie z prawem lokalowym stanowią pomieszczenie przynależne, mogą być opodatkowane tą samą stawką podatku co mieszkania.
W ocenie NSA przemawia za tym również wykładnia celowościowa. W Polsce wysokość podatku od nieruchomości nie zależy od wartości majątku, ale od jego przeznaczenia. Zróżnicowanie nie narusza więc konstytucyjnej zasady równości.