Generalna zasada jest taka – niepełnoletni nie rozliczają się samodzielnie z fiskusem. Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 ustawy o PIT zarobki małoletnich dzieci własnych i przysposobionych, opodatkowane na terytorium RP, dolicza się do dochodów rodziców (chyba że nie mają oni prawa pobierania pożytków z majątku dziecka).
Wyjątkiem są dochody z pracy dzieci, stypendiów i przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku. Przykładowo, jak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu (nr ILPB2/415-626/11-4/TR) zarobek z odpłatnych praktyk szkolnych jest traktowany jak dochód z pracy, powinien więc zostać wykazany w zeznaniu rocznym PIT-37 złożonym na imię i nazwisko małoletniej córki.
Natomiast wynagrodzenia za udostępnienie wizerunku dziecka, które w związku z tym nie wykonywało żadnych czynności nie można zaliczyć do dochodów z pracy, powinien je więc wykazać rodzic (interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy, nr ITPB2/415-480/10/MM).
Podobnie będzie z zarobkiem za sprzedawane w sieci szablony stron internetowych. Tak wynika z interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB1/415-487/12-4/ASZ). Organizacją sprzedaży licencji na wykorzystywanie szablonów zajmował się zagraniczny serwer, a małoletni dostawał wynagrodzenie nadal pozostając właścicielem praw autorskich. Zdaniem fiskusa jest to przychód z praw majątkowych, o którym mówi 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o PIT. Powinni go wykazywać rodzice (do czasu uzyskania pełnoletności przez syna).