Poprawki w rocznym PIT można robić aż do momentu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat liczonych od końca roku, w którym trzeba było zapłacić podatek. Zeznanie za 2012 r. wolno więc korygować do końca 2018 r. Ale jeśli nie wpisaliśmy w nim organizacji pożytku publicznego, z którą chcemy się podzielić podatkiem, czasu na uzupełnienie mamy dużo mniej.
Ustawa o PIT mówi wyraźnie: urząd przekaże podatek z korekty tylko wówczas, gdy dokonaliśmy jej w ciągu miesiąca od upływu terminu na złożenie zeznania. Dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych termin minął 30 kwietnia. Korektę skutkującą przekazaniem 1 proc. muszą więc zrobić do końca maja (ryczałtowcy, którzy powinni przekazać PIT-28 do końca stycznia, mieli czas na ewentualne poprawki w kwestii 1 proc. tylko do 28 lutego).
Aby podzielić się swoim PIT, wystarczy wpisać w zeznaniu rocznym nazwę organizacji pożytku publicznego i podać jej numer KRS. Trzeba też oczywiście wyliczyć kwotę 1 proc. podatku (i zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół). Nie musimy znać numeru rachunku bankowego organizacji. Samym przelewem zajmie się bowiem urząd skarbowy.
459 mln zł dostały z 1 proc. podatku organizacje pożytku publicznego w rozliczeniu za 2011 rok
Korektę może złożyć osoba, która w ogóle nie wypełniła rubryk potrzebnych do przekazania 1 proc., ale także ci, którzy wpisali nieuprawnioną organizację. Może się bowiem okazać, że wspierana przez nas od lat fundacja bądź stowarzyszenie zostały wykreślone z ministerialnego wykazu (znajdziemy go na stronie internetowej www.pozytek.gov.pl) np. z powodu nieujawniania swoich sprawozdań.