Rozliczenie PIT: podziel się 1 proc.

Wypełniając PIT roczny za 2014, podatnik może zdecydować, gdzie trafi 1 proc. daniny.

Publikacja: 13.03.2015 07:20

Rozliczenie PIT: podziel się 1 proc.

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Trwa sezon rozliczeń rocznych PIT za 2014 r. Przygotowując się do wypełniania formularzy, pamiętajmy o możliwości podzielenia się częścią podatku należnego fiskusowi z potrzebującymi.

Instytucja 1 proc., bo o niej mowa, na dobre przebiła się do świadomości Polaków. Coraz chętniej korzystamy z przywileju zdecydowania, gdzie trafi 1 proc. naszej daniny. Warto podkreślić, że taka decyzja nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi czynnościami. Jedyne, co trzeba zrobić, to wypełnić dodatkową rubrykę w formularzu. Resztę za podatnika załatwi urząd skarbowy.

Beneficjentami 1 proc. są co do zasady organizacje pożytku publicznego. Chodzi o instytucje działające na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego. Należy jednak pamiętać, że nie każda organizacja posiadająca ten status musi być uprawniona do zbiórki 1 proc. PIT. Taki przywilej mają tylko te, które znalazły się w specjalnym wykazie prowadzonym przez ministra pracy i polityki społecznej. Jest on prowadzony w formie elektronicznej i ogłaszany w biuletynie informacji publicznej na stronie www.mpips.gov.pl.

Lista organizacji nie jest stała. Może się zdarzyć, że fundacja, którą podatnik wsparł w rozliczeniu za 2013 r., wypadła z wykazu. Przed wypełnieniem PIT warto się więc upewnić, czy wybrana organizacja ma prawo do zbiórki 1 proc. W wykazie oprócz nazwy podany jest numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, który będzie potrzebny do wypełnienia zeznania.

Przekazanie 1 proc. to prawo, a nie obowiązek podatnika. Dlatego konieczny jest wniosek. Nie oznacza to jednak, że trzeba sporządzać jakieś pismo.

Za wniosek uważa się wskazanie przez podatnika w zeznaniu podatkowym albo w jego korekcie organizacji pożytku publicznego poprzez podanie jej numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz kwoty do przekazania na rzecz tej organizacji. Jej wysokość nie może przekraczać 1 proc. podatku należnego.

Jeżeli kwota wskazana w zeznaniu będzie wyższa, fiskus ograniczy ją do odpowiadającej 1 proc.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem