Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 25 czerwca 2015 r. rozstrzygnął możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej na transport lotniczy.
Z pytaniem zwrócił się mężczyzna, który w lutym 2014 r. podczas prywatnego pobytu w Gruzji doznał urazu czaszkowo-mózgowego. Jego skutkiem był m.in. niedowład czterokończynowy. Mężczyzna przeszedł w Gruzji operację ratującą życie. W marcu 2014 r. został przetransportowany samolotem słowackiego pogotowia do Polski na własny koszt. W wyniku wypadku mężczyzna został zaliczony do grupy osób o znacznym stopniu (I grupa) niepełnosprawności. Posiada orzeczenie z 21 sierpnia 2014 r., w którym wskazano, że niepełnosprawność istnieje od 2 lutego 2014 r.
Zapytał, czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej może w zeznaniu rocznym PIT-36 odliczyć koszty transportu samolotem.
Dyrektor Izby przypomniał, że zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 13 ustawy o PIT odliczeniu podlegają wydatki poniesione na odpłatny konieczny przewóz karetką transportu sanitarnego na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne osoby niepełnosprawnej. Osobom zaliczonym do I lub II grupy inwalidztwa oraz dzieciom niepełnosprawnym do lat 16 przysługuje również odliczenie za przewóz innymi środkami transportu.
Osoba korzystająca z ulgi musi posiadać orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności.