Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach potwierdził w interpretacji z 7 października (IBPB-2-1/4515-55/15/MK), że żonaty mężczyzna nie zapłaci podatku od spadków i darowizn, jeśli rodzice podarują mu duża kwotę na zakup nieruchomości.
Z pytaniem w tej sprawie zwrócił się mężczyzna, który chce kupić mieszkanie. Na ten cel rodzice postanowili przekazać mu 500 tys. zł w formie darowizny na jego osobisty rachunek bankowy. Mężczyzna napisał, że jest żonaty i nie ma podpisanej umowy rozdzielności majątkowej z żoną. Chciał się upewnić, że w tej sytuacji cała kwota przekazana mu przez rodziców będzie zwolniona z podatku.
Dyrektor Izby Skarbowej uznał jego stanowisko za prawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, z daniny zwolnione jest nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Do grupy tej nie zalicza się synowej ani zięcia.
Warunkiem zwolnienia jest – po pierwsze - zgłoszenie nabycia własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Trzeba to zrobić w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, na formularzu SD-Z2. Po drugie, obdarowany musi udokumentować otrzymanie pieniędzy dowodem przekazania na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo przekazem pocztowym.
Dyrektor Izby Skarbowej potwierdził na tej podstawie, że darowizna na rzecz syna, tj. osoby wymienionej w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, będzie w całości zwolniona z podatku. Muszą jednak zostać spełnione dwa warunki: zgłoszenie nabycia w terminie 6 miesięcy oraz wpłata pieniędzy na rachunek bankowy obdarowanego.