Środki pieniężne wypłacone przez najemcę w zamian za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu trzeba opodatkować na zasadach ogólnych, według skali, pomimo wyboru zryczałtowanego PIT od czynszu. Tak uznała Izba Skarbowa w Warszawie w niedawnej interpretacji.
Sprawa dotyczyła prywatnego najmu lokalu użytkowego. Właściciel wynajął go spółce na czas określony. Przed upływem tego okresu spółka zwróciła się do niego z propozycją rozwiązania umowy przed terminem określonym w umowie.
Strony doszły do porozumienia. W związku z przedterminowym rozwiązaniem umowy z przyczyn leżących po stronie najemcy zapłacił on na rzecz wynajmującego trzykrotność czynszu oraz karę umowną jako rekompensatę za konieczność znalezienia nowego najemcy i ewentualnego przestoju w wynajmie lokalu.
Wynajmujący wystawiał faktury na czynsz i w związku z rozwiązaniem umowy też wystawił odpowiednią fakturę. Do celów rozliczeń PIT najem traktował jako niezwiązany z działalnością gospodarczą i prosił o potwierdzenie, że również należności otrzymane w związku z jego zakończeniem może opodatkować 8,5-proc. stawką, tak samo jak czynsz.
Twierdził, że opodatkowaniu ryczałtem podlegają otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, czyli środki, których otrzymanie jest powiązane z umową najmu.