Na środowej konferencji prasowej przedstawiciele MF i Krajowej Administracji Skarbowej przedstawili wstępne wyniki rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 rok. Był to rok szczególny, bo wbrew zasadzie stałości zasad opodatkowania w ciągu roku kalendarzowego, w lipcu doszło do zmiany wielu przepisów, naprawiających chaos wynikający z tzw. Polskiego Ładu. Pozostawiono przy tym podatnikom możliwość wyboru korzystniejszego rozliczenia: według wersji sprzed zmiany lub po zmianie.
Czytaj więcej
Wielkimi krokami zbliża się koniec rozliczania podatku pit za ubiegły rok. Mimo jeszcze kilku dni do upływu terminu, już wiadomo, że 2022 rok jest rekordowy pod względem wypłaconych zwrotów podatku dla płatników.
- Administracja skarbowa wzięła na siebie ciężar sprawdzenia, które rozliczenie jest dla podatników korzystniejsze - zadeklarował Arkadiusz Jedynak, dyrektor departamentu poboru podatków w MF. Przyznał on też, że w wyniku dokonanej w połowie roku zmiany doszło do wysokich jak nigdy dotąd zwrotów nadpłaconego podatku. Wyniosły ona jak dotychczas około 27 mld zł.
Taka kwota rzeczywiście jest znacznie wyższa, niż za 2021 rok. Wówczas łączna kwota nadpłat PIT do zwrotu wyniosła ok. 16 mld zł. MF zastrzega jednak, że przedstawione na środowej konferencji dane mogą się jeszcze zmienić, bo wciąż są dokonywane korekty zeznań za ubiegły rok. Zwykle resort publikował kompleksowe dane o rozliczeniu PIT co najmniej pół roku po przypadającym na koniec kwietnia zakończeniu sezonu rozliczeń. Na przykład pełne dane o rozliczeniu 2021 roku podano dopiero pod koniec grudnia 2022 r.
Wciąż wzrasta popularność rozliczeń w formie elektronicznej. Według danych MF, ubiegły rok rozliczono w formie elektronicznej około 20 mln podatników, a na formę papierową zdecydowało się już tylko 1,3 mln. Jeszcze w 2019 roku w formie elektronicznej rozliczyło się 16 mln podatników PIT.