W samych Włoszech w 2022 roku wolumen inwestycji w sektorze nieruchomości osiągnął 11,7 miliardów Euro, co oznacza wzrost o 12,5% w porównaniu z 2021 r. Według prognoz na kolejne miesiące 2023 r. nie należy raczej spodziewać się spadku cen nieruchomości, w szczególności mieszkań. Co więcej, zakłada się, że ceny mieszkań będą rosnąć, szczególnie w miastach północnych Włoch, takich jak np. Mediolan, Bolonia, Werona, Genua. Oczekiwany jest natomiast ograniczony spadek cen w głównych miastach południa, takich jak Neapol, czy Palermo. Mając jednocześnie na uwadze wysoką inflację, kupno mieszkania, szczególnie przez klientów gotówkowych, np. w Mediolanie, to interesująca inwestycja chroniąca pieniądz przed obniżeniem jego wartości. Włochy to nie tylko duże miasta, ale przede wszystkim urocze małe miasteczka np. w regionach alpejskich takich jak Górna Adyga, w środkowych Włoszech, np. w Toskanii, Umbrii, czy na wyspach południa, takich jak Sardynia, Ischia lub Procida. Zakup nieruchomości w mniej znanych miejscowościach to nie tylko możliwość spędzenia własnych wakacji we Włoszech, kiedy tylko przyjdzie ochota na ucieczkę od słoty, ale również wynajmowania apartamentów.
Czytaj więcej
Kto z nas przynajmniej raz nie marzył o zakupie domu, czy też mieszkania w malowniczych Włoszech?
Dla tych którzy rozważają zakup nieruchomości w słonecznej Italii, przygotowaliśmy cykl artykułów, pierwszy – już opublikowany – dotyczył aspektów pranych zakupu nieruchomości, ten artykuł poświęcony jest natomiast opodatkowaniu zakupu i sprzedaży nieruchomości zarówno na etapie umowy przedwstępnej jak i przyrzeczonej.
Włoskie podatki mające zastosowanie do aktu kupna i sprzedaży to podatki pośrednie, które można sklasyfikować w następujący sposób:
(a) podatek katastralny,