Rosnące ceny prądu i ogrzewania sprawiają, że właściciele domów szukają nowych rozwiązań. Rośnie popularność pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych. Niektórzy zastanawiają się też nad przydomowymi turbinami wiatrowymi, które pomagają dodatkowo zaoszczędzić.
Dobra wiadomość jest taka, że na większość proekologicznych inwestycji przysługuje ulga podatkowa. Trzeba jednak spełnić określone w ustawie warunki i pamiętać, że nie wszystkie działania będą objęte preferencją.
Zamknięty katalog
W katalogu wydatków, które można odliczyć od dochodów, nie ma np. przydomowej turbiny wiatrowej. W interpretacji nr 0115-KDIT2.4011.436. 2022.3.ŁS dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej orzekł, że podatniczka nie skorzysta z ulgi na tego typu inwestycję.
Sprawa dotyczyła właścicielki domu jednorodzinnego, która planuje zakup i montaż przydomowej turbiny wiatrowej o mocy do 3,5 kW. Jak wyjaśniła, jest to urządzenie do produkcji energii ze źródeł odnawialnych na potrzeby pojedynczego budynku jednorodzinnego, podobnie jak panele fotowoltaiczne, z tym że turbina może wytwarzać w ciągu roku więcej prądu niż panele o tej samej mocy. Dni wietrznych jest bowiem statystycznie więcej niż słonecznych, a turbina wytwarza prąd przez całą dobę. Jej zdaniem turbina spełnia główne cele ulgi termomodernizacyjnej dzięki zamianie źródła energii na źródła odnawialne.
Czytaj więcej: