Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 20:22 Publikacja: 10.07.2022 20:12
Foto: Adobe Stock
1 lipca zaczęły obowiązywać poprawki do tzw. Polskiego Ładu. Rząd zapewnia, że naprawi i do tego obniżył jeszcze PIT z 17 do 12 proc. Mamy się z czego cieszyć?
Zasadniczo zmiany wprowadzone od 1 lipca do Polskiego Ładu należy ocenić pozytywnie. Jako branża doceniamy zwłaszcza to, że resort finansów zmienił podejście do konsultacji i chce z nami współpracować. Jednak jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Trzeba przypomnieć, że dla wielu podatników początek roku był bardzo trudny. Wejście w życie tak licznych i istotnych zmian podatkowych w krótkim czasie to był szok, a dla biur rachunkowych okazał się istnym armagedonem. Dziś sytuacja też nie jest łatwa, bo dopiero co uporaliśmy się ze sprawozdaniami finansowymi, a teraz znów czeka nas ogrom pracy i nauki związany z najnowszą nowelizacją i przepisami przejściowymi obowiązującymi już w podatkach za czerwiec. Zmian jest bardzo dużo, a część z nich jest wręcz rewolucyjna, bo pierwszy raz w historii zdarza się, że podatnicy będą mogli dokonać zmiany formy opodatkowania w trakcie roku podatkowego. To będzie ogromne wyzwanie nie tylko dla przedsiębiorców, ale przede wszystkim dla księgowych i biur rachunkowych. I choć już jesteśmy zmęczeni, czas nie jest z gumy i brakuje rąk do pracy, będziemy musieli się z tym zmierzyć. Jesteśmy dla podatników i chcemy dla nich jak najlepiej, ale nie wszyscy od razu zyskają na zmianach.
Sąd Okręgowy w Gdańsku udzielił zabezpieczenia roszczeń w postępowaniu grupowym o ustalenie nieważności umów o kredyt konsumencki na zakup pomp ciepła. Bank wypłacił pieniądze sprzedawcom pomp ciepła, choć urządzenia te nie trafiły do ich klientów.
Ostatnie osiem lat to najgorszy okres w historii Trybunału Konstytucyjnego, który został doprowadzony na skraj organizacyjnej i etycznej zapaści. Gorzej zapewne nie będzie, bo to byłoby trudne – twierdzi dr Tomasz Zalasiński, konstytucjonalista.
TSUE orzekł, że rozpoznanie skarg frankowiczów ma nastąpić w rozsądnym terminie i uwzględniać indywidualne zarzuty.
Z końcem 2024 r. wygasa obowiązek gmin zapewnienia lokali zamiennych lokatorom mieszkającym w budynkach wymagających rozbiórki lub remontu. Jeżeli nie będzie zmiany przepisów, obowiązek ten spocznie wyłącznie na właścicielach budynków, którzy ani nie mają na to pieniędzy, ani nie dysponują zasobem lokali zamiennych - alarmuje rzecznik praw obywatelskich.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Mąż przez kilkanaście lat utrzymywał stado krów, które dostał od rodziców. Przy rozwodzie i podziale majątku dorobkowego okazuje się, że stado należy już do wspólnego majątku i trzeba się nim podzielić.
To, że handlowiec zleca wyprodukowanie czegoś według własnego wzoru i potem sprzedaje to dobro w nieprzetworzonej formie, nie przekreśla prawa do niższego, 3-proc. ryczałtu dla działalności usługowej w zakresie handlu.
Ulga na dziecko jest jedną z ulg podatkowych stosowanych przy rozliczeniu z fiskusem. Przysługuje rodzicom, którzy spełniają określone warunki. Ulgę można nie tylko odliczyć od kwoty podatku, ale również otrzymać zwrot w razie jej niewykorzystania.
Dynamiczny rozwój branży gier wideo otworzył przed graczami nowe możliwości interakcji i rywalizacji. Wykorzystały to podmioty trzecie, zarabiając na key/skin gamblingu. Czym on jest i jakie działania podejmują polskie władze, by przeciwdziałać negatywnym skutkom tej działalności?
Ulgi podatkowe na wsparcie innowacji oraz nowych inwestycji mogą zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorców, stanowiąc alternatywę dla finansowania z grantów UE. Jak wdrażane zasady dotyczące globalnego podatku minimalnego wpłyną na atrakcyjność krajowych instrumentów wsparcia?
Podatkowej rewolucji nie było, ale rządowi nie udało się zerwać z praktyką przygotowywania ustaw na ostatnią chwilę.
Fundacje rodzinne w Polsce stają się coraz popularniejszym narzędziem do planowania sukcesji w rodzinach o znacznych zasobach finansowych. To dobre rozwiązanie prawne dla tych przedsiębiorców, którzy przez lata rozwijali swoje firmy i chcieliby zadbać o biznesowe dziedzictwo.
Firma może rozliczyć wydatki na wyżywienie zapewniane współpracującym z nią przedstawicielom kontrahentów. Z kosztów trzeba natomiast wyrzucić prezenty.
Trzy wyzwania podatkowe. Rynek czeka na rozstrzygnięcia.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas