Wniosek o przekazanie organizacji pożytku publicznego (OPP) części podatku daje podatnikowi jedynie możliwość zdecydowania, gdzie trafi część pieniędzy, które tak czy inaczej musi wpłacić na konto urzędu skarbowego.
Przepisy o PIT opisują też skutki przekazania darowizny na cele pożytku publicznego. Można odliczyć od dochodu przekazaną kwotę, nawet do 6 proc. dochodu, a przez to zmniejszyć podatek.
Te dwie instytucje są traktowane odrębnie i przekazanie darowizny odliczanej od dochodu nie wyklucza równoczesnego przekazania 1 proc. PIT w deklaracji za ten sam rok podatkowy.
Wniosek o wsparcie OPP jest wpisany do wzorów deklaracji podatkowych, w tym w popularnych PIT-37 i PIT-36. Taką samą dyspozycję można też złożyć w formularzu PIT-36L przeznaczonym dla przedsiębiorców rozliczających się liniowym podatkiem, PIT-38, gdzie wykazujemy przychody z giełdy, PIT-39 wykorzystywanym do rozliczeń przychodów ze sprzedaży nieruchomości i PIT- -28 do rozliczeń tzw. ryczałtu ewidencjonowanego.
Trochę inaczej wygląda wsparcie OPP przez osoby, za które roczne zeznanie wypełnił pracodawca (PIT-40) lub ZUS (PIT-40A). Tacy podatnicy też mogą przekazać 1 proc. podatku OPP i wcale nie muszą samodzielnie składać zeznania, jak w latach ubiegłych.