Ministerstwo Finansów informuje, że jeszcze szybciej mogą otrzymać nadpłacony podatek ci, którzy mają Kartę Dużej Rodziny. Powinni dostać pieniądze w ciągu 30 dni od wpływu zeznania do urzędu skarbowego. Resort przypomina jednak, że termin ten nie jest uregulowany w przepisach. Jeśli nie zostanie dotrzymany obowiązują ustawowe (trzy miesiące lub 45 dni).
Ryczałtowcy mogą korzystać z większości ulg. Przede wszystkim odliczyć składki: na ubezpieczenia społeczne od przychodu, zdrowotne od podatku. Jeśli w poprzednich latach rozliczali się na podstawie ustawy o PIT i mieli straty, mogą je teraz wykorzystać. Przysługuje im ulga na darowizny, także na walkę z koronawirusem. Odliczą również wydatki na inwestycje w ekologiczne ogrzewanie domu. W zeznaniach za zeszły rok przedsiębiorcy rozliczający się ryczałtem mogą po raz pierwszy skorzystać z ulgi na złe długi. W tej formie opodatkowania nie ma natomiast ulgi na dzieci.
Popularność rośnie
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że liczba ryczałtowców z roku na rok rośnie. W 2021 r. powinno być ich jeszcze więcej. Wielu przedsiębiorców dostało bowiem możliwość rozliczania się w tej formie.
Po pierwsze, podniesiono limit przychodów: z 250 tys. euro do 2 mln euro rocznie.
Po drugie, uchylony został wykaz usług, których świadczenie wyłącza z ryczałtu. Dzięki temu w tej formie mogą się rozliczać np. adwokaci, księgowi czy architekci.
Niektórzy przedsiębiorcy mają jednak problemy z określeniem stawki podatku. W zakresie działalności mają wpisane kody PKD. Tymczasem ustawa o ryczałcie, określając jego stawki, często odwołuje się do PKWiU. Jest tam trochę inna numeracja i terminologia. Pisaliśmy o tym w „Rz" z 10 lutego br.