Przypomnijmy, iż pakiet reform podatkowych określanych jako "Polski Ład" podwyższa kwotę wolną w PIT do 30 tys. zł, a także próg podatkowy do 120 tys. zł. Podczas prac legislacyjnych przedstawiciele Ministerstwa Finansów mówili o „historycznej obniżce podatków".

Jednak tzw. Polski Ład przynosi poważną zmianę na niekorzyść podatników, jaką jest zniesienie możliwości odliczania od należnego podatku zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pojawi się też wiele przepisów nazywanych przez rząd „uszczelnieniem systemu", a w rzeczywistości poważnie ograniczających koszty uzyskania przychodu w działalności gospodarczej, m.in. w grupach kapitałowych. Pojawi się też podatek od przychodu firm, które wykazują straty.

Od nowego roku ma obowiązywać nowy schemat ułatwień w rozliczeniach PIT przez rodziny. Ustawa likwiduje dzisiejsze wspólne opodatkowanie samotnych rodziców z dziećmi i wprowadza nowe odliczenie od podatku w wysokości 1500 zł na każde dziecko. Rodziny posiadające czworo i więcej dzieci mają korzystać z kwoty wolnej powiększonej o 85 528 zł.

Posłowie przyjęli ulgę w PIT dla pracujących osób w wieku emerytalnym. Wolne od podatku mają być ich dochody do kwoty 85 528 zł rocznie. Seniorzy rozliczający się na zasadach ogólnych będą mieli do wykorzystania jeszcze kwotę wolną, która wyniesie 30 tys. zł. Będą zatem płacić podatek dopiero po przekroczeniu 115 528 zł zarobków. Z ulgi tej skorzystają jednak tylko osoby, które wprawdzie osiągnęły wiek emerytalny, ale emerytur nie pobierają.

Będą nowe reguły rozliczania podatku od najmu mieszkań i budynków. Od 1 stycznia 2023 r. nie będzie można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych na takie nieruchomości. Podatnicy w 2022 roku będą mogli stosować obecne zasady opodatkowania. Amortyzacja będzie możliwa, jeśli taka nieruchomość zostanie nabyta przed 1 stycznia 2022 r. Senat chciał, by umożliwić amortyzację mieszkania kupionego także w 2022 roku, ale na to nie zgodził się Sejm.

Ustawa wprowadza też sporo rozwiązań korzystnych dla przedsiębiorców. Są to m.in. nowa ulga na robotyzację, szerzej stosowany tzw. estoński CIT czy możliwość działania podatników VAT w grupach.

Na początku listopada Rada Przedsiębiorczości, zrzeszająca największe organizacje przedsiębiorców zaapelowała do prezydenta o zawetowanie Polskiego Ładu, m.in. z powodu naruszenia trybu prowadzenia konsultacji społecznych. „Niska jakość przepisów oraz wątpliwości interpretacyjne zwiększą niepewność w prowadzeniu działalności gospodarczej" – czytamy w apelu Rady.

Większość uchwalonych przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2022 r.

Czytaj więcej

Polski Ład - poradnik: Kto zyska, a kto straci na „obniżce” podatków

Tzw. Polski Ład zawiera szereg zmian do ustaw o PIT, CIT i VAT. Oprócz zmian w opodatkowaniu zarobków osób na etacie zmienia wiele w zasadach rozliczania działalności gospodarczej. Oto niektóre z nich:

- wyłączenie kosztów „ukrytych dywidend", czyli świadczeń wspólników na rzecz spółki;

- zaostrzenie przepisów o kontrolowanych spółkach zagranicznych;

- podatek minimalny dla firm wykazujących niską rentowność lub straty (niezależnie od wysokości obrotów);

- rozszerzenie stosowania tzw. podatku estońskiego (CIT do zapłaty przez spółkę dopiero przy wypłacie dywidendy);

- amnestia dla podatników, którzy zgłoszą zatajone dochody z ostatnich lat (pod warunkiem zapłacenia od nich 8-proc. daniny);

- podatek dochodowy od sprzedaży samochodów uprzednio wziętych w leasing;

- nowe ulgi, m.in. na robotyzację i promocję zagraniczną firmy;

- szybszy zwrot VAT dla firm stosujących płatności bezgotówkowe.

Czytaj więcej

"Polski Ład" PiS: Najpierw koszty, potem ryczałt