Wielu Polaków planują zmianę mieszkania spieszą się, żeby transakcję zbycia starego lokum i nabycia nowego sfinalizować do końca wakacji. Osoby, które mają dzieci, chcą, by te rozpoczęły naukę już w nowej szkole. Czas urlopu sprzyja też planowaniu przeprowadzki.

Nie zawsze jednak pośpiech jest dobrym doradcą. Przede wszystkim jeśli chodzi o podatki. Tu warto planować rozważnie i uważnie liczyć czas jaki upłynął od nabycia czy wybudowania lokum, które chcemy sprzedać.

W Polsce opodatkowanie tzw. obrotu prywatnego nieruchomościami czyli mieszkaniami i domami, które zaspokajają potrzeby mieszkaniowe zależy od tego kiedy zostały one nabyte i kiedy są zbywane.

PIT od odpłatnego zbycia np. sprzedaży nieruchomości mieszkalnych ( i praw z nimi związanych) jest transakcja ma miejsce przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Tym samym po upływie tego okresu nie musimy się już martwić o rozliczenie z fiskusem.

Wiele osób zapomina jednak o tym, że ten 5 letni okres liczony jest od końca roku w którym mieszkanie zostało np. kupione, otrzymane w spadku czy darowiźnie. Przykładowo jeżeli podatnik kupił mieszkanie w styczniu 2013 r. sprzedać je bez podatku można dopiero z początkiem 2019 r. Pięcioletni okres będzie liczony od końca 2013 r. czyli 2014, 2015, 2016, 2017, 2018 – a nie od daty nabycia tj. stycznia 2013 r.

Osoby które planują sprzedaż powinny sprawdzić ile czasu upłynęło od nabycia. Jeśli do upływu 5 letniego okresu zostało kilka miesięcy, warto rozważyć przełożenie finalizacji transakcji z wakacji na początek nowego roku. Pozwoli to uniknąć kłopotu z rozliczanie sprzedaży ze skarbówką. Jeśli takiej możliwości nie ma podatnik, który planuje zyski ze sprzedaży jednego lokum przeznaczyć na własne cele mieszkaniowe wskazane w ustawie o PIT, ma prawo do zwolnienia podatkowego. Trzeba jednak pamiętać, że taka preferencja zależy od spełnienia określonych warunków. Warto więc przygotowując się do sprzedaży wziąć też pod uwagę podatkowe aspekty transakcji.

W cyklu #UwagaWakacje czytaj m.in.:

Dopłata do letniego wypoczynku dzieci bez PIT

Zyski ze sprzedaży własnoręcznie zebranych owoców a PIT