. Otrzymywanie przez dziecko renty rodzinnej – bez względu na jej wysokość – nie pozbawia rodzica ulgi na dzieci. Jednocześnie przepisy pozwalają na jej odliczenie, gdy dziecko osiągnęło dochód w wysokości niepowodującej zapłaty podatku. W 2007 r. to kwota 3015 zł. Opisana w pytaniu sytuacja uprawnia więc do obniżenia podatku o ulgę na dziecko. W tym celu należy wypełnić załącznik PIT/O.
Córka ma 20 lat. Studiuje w Danii i w 2007 r. nie osiągnęła żadnych dochodów. Czy w zeznaniu mogę uwzględnić ulgę?
Nie
. Niefortunny sposób sformułowania ustawy o PIT pozbawił prawa do zmniejszenia podatku rodziców, których dzieci studiują lub uczą się za granicą. Wszystko przez to, że przepisy o uldze odwołują się do regulacji o wspólnym rozliczeniu z dzieckiem. Te z kolei można stosować tylko wówczas, gdy dziecko uczy się szkole lub na uczelni wymienionych w przepisach o systemie oświaty lub prawie o szkolnictwie wyższym. Stosując polskie przepisy, urzędy odmawiają więc prawa do ulgi rodzicom, których dzieci uczą się w innych krajach. Jest jednak szansa, że te niesprawiedliwe regulacje będą zmienione. Można bowiem mieć poważne wątpliwości, czy są one zgodne z prawem wspólnotowym. Ministerstwo Finansów zapowiedziało już, że przyjrzy się temu zagadnieniu. Podsumowując – obecnie polskie przepisy nie dają prawa do ulgi. Osoba, która powołując się na regulacje Unii Europejskiej, zdecydowałaby się wejść w spór z urzędem skarbowym, nie jest jednak pozbawiona szans na jego wygranie. Pozostaje jednak pytanie, czy o taką kwotę warto walczyć przed sądem.
Mój mąż zameldowany jest gdzie indziej niż ja i nasze dzieci. Mieszkamy jednak razem – po prostu małżonek nie dopełnił wszystkich związanych z tym formalności. Czy mąż może odliczyć całą kwotę ulgi?
Tak