Przepisy ustaw podatkowych określające skutki transakcji sprzedaży udziałów lub akcji w wielu miejscach są podobne. Nie brak jednak i różnic. Sprawdźmy zatem, jak powinni rozliczać się podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, a jak podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych.
Przy odpłatnym zbyciu udziałów (akcji) obowiązek podatkowy powstaje niezależnie od tego, czy nastąpiła faktyczna zapłata. Art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) mówi bowiem, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Podobna zasada obowiązuje również w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych (ustawa o CIT).
Osoba fizyczna zawarła umowę zbycia akcji w listopadzie 2006 r. W umowie przewidziano, że 50 proc. ceny będzie zapłacone w momencie zawarcia umowy, a pozostała część w listopadzie 2007 r. Obowiązek zapłaty podatku od całego dochodu ze zbycia akcji powstał 30 kwietnia 2007 r. (termin złożenia zeznania podatkowego) niezależnie od tego, że zapłatę za pozostałe 50 proc. akcji zbywca otrzymał dopiero w listopadzie 2007 r.
Podstawą opodatkowania jest co do zasady wartość rynkowa zbywanych udziałów (akcji), a niekoniecznie ustalona cena transakcji. Wartość rynkową określamy na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia. Jeżeli wartość wyrażona w cenie określonej w umowie odpłatnego zbycia znacznie odbiega od wartości rynkowej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej wezwie strony umowy do jej zmiany lub wskazania przyczyn uzasadniających podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej. W razie nieudzielenia odpowiedzi, niedokonania zmiany wartości lub niewskazania przyczyn, które uzasadniają podanie ceny znacznie odbiegającej od wartości rynkowej, organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej określi ją z uwzględnieniem opinii biegłego lub biegłych. W razie sprzedaży akcji, które są przedmiotem obrotu giełdowego, ceną rynkową jest cena ostatnich notowań.
Gdy odpłatne zbycie udziałów (akcji) następuje poprzez wniesienie ich aportem do spółki kapitałowej, przychodem jest nominalna wartość udziałów (akcji) objętych w tej spółce w zamian za wkład niepieniężny. Również w tym wypadku wartości przychodu określamy z uwzględnieniem zasad określonych w art. 19 ustawy o PIT i art. 14 ustawy o CIT.