Wykup przedwojennych obligacji wymaga ustawy

O unormowanie sytuacji prawnej posiadaczy przedwojennych obligacji zwrócił się do premiera rzecznik praw obywatelskich

Aktualizacja: 05.05.2008 07:35 Publikacja: 05.05.2008 01:53

Sprawa dotyczy w szczególności obligacji z tytułu pożyczki stabilizacyjnej z 1927 r., premiowej pożyczki dolarowej z 1939 r., pożyczki narodowej z 1934 r., pożyczki inwestycyjnej z 1935 r., pożyczki konsolidacyjnej z 1936 r., wewnętrznej pożyczki państwowej z 1937 r.

Do chwili obecnej nie ukazał się akt prawny regulujący kwestię obsługi zobowiązań wynikających z emisji przedwojennych papierów wartościowych. Rada Ministrów nie podjęła żadnych kroków zmierzających do uchwalenia odpowiedniej ustawy – stwierdza rzecznik.

Trybunał Konstytucyjny 24 kwietnia 2007 r. rozpoznał połączone skargi konstytucyjne dotyczące wykupu przez Skarb Państwa obligacji wydanych przed 1939 r. Orzekł wówczas o niekonstytucyjności przepisu (art. 12 ust. 1 ustawy nowelizującej kodeks cywilny), który uniemożliwia waloryzację zobowiązań pieniężnych powstałych przed 30 października 1950 r. z tytułu obligacji państwowych. Trybunał odroczył utratę mocy obowiązującej tego przepisu na 12 miesięcy od ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw. Ten okres kończy się 10 maja 2008 r.

Z dniem 11 maja 2008 r. usunięta więc została formalna przeszkoda uniemożliwiająca dochodzenie przed sądami powszechnymi roszczeń z tytułu przedwojennych obligacji. Będą więc one podlegać sądowej waloryzacji. Trybunał zajął też stanowisko, że powoływanie się przez Skarb Państwa w ewentualnych procesach sądowych na zarzut przedawnienia jest nadużyciem prawa.

Zdaniem rzecznika, choć przeliczenie ceny, po jakiej te papiery mogły być wykupione, nie jest proste, kwestia wykupu przedwojennych papierów wartościowych powinna być jednak uregulowana w sposób kompleksowy.

Waloru tego nie mają indywidualne orzeczenia, nawet Sądu Najwyższego. Nie będą one bowiem miały znaczenia (z powodu np. braku możliwości wznowienia postępowania) dla licznej grupy tych posiadaczy przedwojennych papierów wartościowych, którzy w ciągu ostatnich 17 lat bezskutecznie dochodzili swoich praw z tytułu ich wykupu.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem