Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Wykonywane przez nich czynności są działalnością gospodarczą. Jeśli jednak wynajem prowadzony jest na niewielką skalę, podatnik może liczyć na zwolnienie z uwagi na nieprzekroczenie określonego limitu wpływów ze sprzedaży >patrz wypowiedź eksperta.
VAT płacą też rolnicy wynajmujący pokoje. Usługi te opodatkowane są 7-proc. stawką VAT (poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy o VAT). Działalność agroturystyczna nie jest bowiem utożsamiana z rolnictwem. Nie może więc korzystać ze zwolnienia. Art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT zwalnia z podatku tylko dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej wykonywanej przez rolnika ryczałtowego oraz świadczone przez taką osobę usługi rolnicze. Nie ma wśród nich jednak usług hotelowych.
Więcej, bo najczęściej 22 proc. VAT trzeba będzie zapłacić, gdy oprócz wynajmu pokoi będziemy zajmowali się dodatkowymi usługami, np. organizowaniem jazdy konnej, wypożyczaniem sprzętu itp. Podatek będzie wtedy płacony według stawki właściwej dla tych czynności.
Wynajmowanie pokoi turystom wiążę się jeszcze z innym obowiązkiem, tym razem w zakresie podatku od nieruchomości. Budynki, budowle i grunty związane z działalnością gospodarczą są bowiem opodatkowane tym podatkiem. Na pewne preferencje mogą liczyć jedynie prowadzący działalność na niewielką skalę. Art. 1a ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych mówi bowiem, że za działalność gospodarczą nie uważa się wynajmu turystom pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich przez osoby ze stałym miejscem pobytu w gminie położonej na tym terenie, jeżeli liczba pokoi przeznaczonych do wynajęcia nie przekracza pięciu. Co to oznacza dla podatników?
Jeśli wynajmują nie więcej niż pięć pokoi, zapłacą podatek od nieruchomości według niższej stawki, bo właściwej dla budynków mieszkalnych. Jeśli jednak wynajmują więcej niż pięć pokoi, podatek od nieruchomości zapłacą według najwyższej stawki, właściwej dla działalności gospodarczej. W tym roku jest to 19,01 zł od mkw. powierzchni użytkowej (jest to stawka maksymalna, rada gminy może określić ją w innej, niższej wysokości).