[b]Tak.[/b] Płatnik składek, który w danym roku jest uprawniony do wypłaty świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego i który nie zrobi tego w terminie przyjętym w przepisach płacowych do regulowania wynagrodzeń, powinien wypłacić świadczenie z odsetkami ustawowymi, określonymi przez przepisy prawa cywilnego.
Oznacza to, że pracownikowi, któremu pracodawca wypłacił wyrównanie zasiłku w związku z przeliczeniem podstawy jego wymiaru z uwzględnieniem pominiętych wcześniej składników wynagrodzenia, przysługiwały odsetki od kwoty uzupełnienia.
[b]Zarówno samo wyrównanie zasiłku, jak i wypłacone wraz z nim odsetki to podatkowy przychód pracownika. Zaliczamy go do przychodów z tzw. innych źródeł[/b].
Zgodnie z art. 20 ust. 1 i 2 ustawy o PIT za przychody z innych źródeł uważa się w szczególności m.in. zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, którymi są kwoty wypłacanych przez zakład pracy lub ZUS zasiłków chorobowych, wyrównawczych, macierzyńskich, opiekuńczych oraz świadczeń rehabilitacyjnych.
Zarówno wyrównanie zasiłku, jak i odsetki są opodatkowane. Podatku nie pobiera się jedynie od odsetek wypłaconych od wyrównań wynagrodzeń chorobowych. Korzystają one ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT, jako odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń ze stosunku pracy.