Reasumując, „sprzedaż udziału w części wspólnej budynku wraz z prawem do korzystania z konkretnego miejsca postojowego znajdującego się w tym samym obiekcie budowlanym co mieszkanie stanowi sprzedaż części lokalu użytkowego. Wobec powyższego czynności dotyczące sprzedaży lokali użytkowych oraz prawa do wyłącznego korzystania z ułamkowej części garażu, tj. z miejsca postojowego, podlegają wyłączeniu z opodatkowania stawką 7 proc. i w efekcie podlegać będą opodatkowaniu stawką 22 proc.”.
Także [b]Ministerstwo Finansów w piśmie z 13 maja 2008 r. (odpowiedź na interpelację poselską nr 2653)[/b] stwierdziło: „dostawa garaży i miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym (przy zastosowaniu różnych form prawnych, m.in. poprzez sprzedaż ułamkowej części płyty garażowej ze wskazaniem miejsca parkowania) podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 proc.”.
[srodtytul]Sądy po stronie podatników [/srodtytul]
Jednak [b]podatnicy, którzy nie zgadzają się ze stanowiskiem fiskusa, mają szansę na wygraną w sądzie[/b].
Tak było w sprawie rozpatrywanej przez[b] WSA w Rzeszowie w wyroku z 10 czerwca 2009 r. (I SA/Rz 167/09)[/b]. Spółka wybudowała 11 budynków mieszkalnych wielorodzinnych z garażami podziemnymi. Garaże należą do części wspólnych danego budynku. Nie będzie ustanawiana ich odrębna własność. Ani dla poszczególnych miejsc parkingowych, ani dla całej powierzchni garażu podziemnego nie będą zakładane odrębne księgi wieczyste. Spółka będzie sprzedawać lokale mieszkalne wraz z odpowiednim udziałem w nieruchomości wspólnej, m.in. garażu podziemnym. Jej zdaniem zarówno sprzedaż mieszkania, jak i prawa do miejsca parkingowego jest objęta 7-proc. stawką VAT.
Fiskus nie zgodził się z tym stanowiskiem, sąd przyznał jednak rację podatnikowi. Jak czytamy w wyroku: „sprzedaż lokalu mieszkalnego wraz z prawem do korzystania z tak wydzielonych miejsc parkingowych, które znajdują się w tym samym budynku, podlegać będzie jednej stawce VAT, właściwej dla danego lokalu mieszkalnego. Nie można bowiem dzielić przedmiotu sprzedaży na poszczególne składniki tylko i wyłącznie z przyczyn leżących po stronie przepisów podatkowych (możliwość zastosowania różnych stawek podatku), skoro przepisy cywilnoprawne traktują taki przypadek jako jeden przedmiot sprzedaży. [b]Prawo do korzystania z miejsca parkingowego nie stanowi w tym przypadku odrębnego od gruntu przedmiotu własności[/b]”.