Ci, którzy uzyskali mieszkania i domy mieszkalne w latach 2007 – 2008, mogą skorzystać z tzw. ulgi meldunkowej.
W kwietniu 2007 r. czytelniczka na podstawie aktu notarialnego otrzymała, jako darowiznę od matki, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, w którym jest zameldowana wraz z synem od 1994 r. Chce sprzedać to lokum i przeznaczyć pieniądze uzyskane z tej transakcji na dokończenie domu jednorodzinnego, którego budowę rozpoczęła w 2008 r. Pyta, czy musi zapłacić podatek od sprzedaży, czy też będzie od niego zwolniona.
W opisanej sytuacji czytelniczka skorzysta ze zwolnienia z podatku od sprzedaży. Osobom, które kupiły lub w drodze darowizny, a także w spadku nabyły w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. mieszkania, domy mieszkalne, udziały w takich mieszkaniach lub domach, przysługuje tzw. ulga meldunkowa. Liczy się data spisania notarialnego aktu kupna-sprzedaży, darowizny, a gdy chodzi o spadki – data śmierci spadkodawcy.
[srodtytul]Wykreślona, ale obowiązuje[/srodtytul]
Ulgę meldunkową zapisano w art. 21 ust. 1 pkt 126 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6AE7BB6E994C722774DD81BAAED2209B?id=80474]ustawy o PIT[/link]. Wykreślono ją z tej ustawy od 1 stycznia 2009 r., ale [b]obowiązuje ona dalej w odniesieniu do wszystkich mieszkań i domów nabytych w latach 2007 – 2008. [/b]Do skorzystania z niej wystarczy zameldowanie na pobyt stały na okres nie krótszy niż 12 miesięcy i zawiadomienie urzędu skarbowego o spełnieniu tego warunku w terminie 14 dni od dnia sprzedaży nieruchomości. Dla obdarowanych mieszkaniami czy domami, także dziedziczących je, istotne jest, że dla uwolnienia się od podatku od sprzedaży liczy się także okres zameldowania na pobyt stały przed ich nabyciem. Więcej, rzecznik prasowy ministra finansów Magdalena Kobos w odpowiedzi na pytanie „Rz” potwierdziła przed rokiem, że wystarczy wykazanie się 12-miesięcznym okresem zameldowania na pobyt stały w danym lokum nawet w odległej przeszłości.