Rozliczenie roczne to dobra okazja do przejrzenia dokumentów. Jeśli znajdziemy w nich przelew na konto charytatywnej fundacji, warto go wykazać w zeznaniu.
Co zrobić, aby skorzystać z ulgi i odliczyć darowiznę od dochodu? Przede wszystkim pamiętajmy, że powinna ona spełniać warunki określone w kodeksie cywilnym. Tak więc darczyńca musi się zobowiązać do świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku. Wsparcie musi być bezinteresowne. Przekazując pieniądze lub rzeczy, nie możemy oczekiwać niczego w zamian. Nie skorzysta więc z ulgi przedsiębiorca, który wspiera fundację w zamian za promowanie swojej działalności.
[srodtytul]Ważne dla kogo i na co [/srodtytul]
Darowizna musi być przeznaczona na cele wskazane w ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Są to m.in. działania charytatywne, pomoc społeczna, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, ochrona zwierząt, podtrzymywanie tradycji narodowej, ochrona i promocja zdrowia, przeciwdziałanie patologiom społecznym, wypoczynek dzieci i młodzieży. Chodzi o wsparcie działalności społecznie użytecznej prowadzonej przez organizacje pozarządowe, które nie należą do sektora finansów publicznych oraz nie działają w celu osiągnięcia zysku, np. fundacje i stowarzyszenia. Obdarowany nie musi mieć jednak statusu organizacji pożytku publicznego.
[wyimek]W załączniku PIT/O podajemy dokładne dane obdarowanej organizacji[/wyimek]