Okresowy brak przychodu nie wyklucza bowiem możliwości odliczania kosztów, które mają na celu osiągnięcie go w przyszłości. [b]W czasie poszukiwań nowego najemcy trzeba przecież opłacać czynsz, rachunki za energię, abonament telefoniczny, ochronę budynku. Są to wydatki poniesione w celu zabezpieczenia źródła przychodów[/b], o których mówi art. 22 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o PIT[/link].
Może je odliczyć nie tylko przedsiębiorca, ale także podatnik, który traktuje najem jako odrębne źródło przychodów (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT). Oczywiście tylko wtedy, gdy lokal w czasie przerwy w wynajmie nie jest przeznaczony na jego potrzeby mieszkaniowe.
[srodtytul]Pół roku przerwy [/srodtytul]
Potwierdza to [b]interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 9 marca 2010 r. (IPPB1/415-14/10-2/ES)[/b].
O rozliczenie zapytała osoba, która wynajmuje lokal mieszkalny. Płaci podatek według skali. W zeszłym roku przychody uzyskiwała od stycznia do maja. Przez następne sześć miesięcy mieszkanie stało puste. Właścicielka ponosiła jednak wydatki związane z poszukiwaniem nowego najemcy – ogłaszała się na portalach internetowych, współpracowała z biurem pośrednictwa. Te starania zakończyły się sukcesem i od grudnia lokal ponownie jest wynajmowany.