[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Warszawie z 29 kwietnia 2010 r. (iIPPP1/443-187/10-4/ISz).[/b]
Podatniczka kupiła niezabudowaną nieruchomość rolną. Z myślą o budowie domu jednorodzinnego przekształciła grunt rolny na budowlany i podzieliła na pięć działek. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę na jednej z działek rozpoczęła budowę budynku gospodarczego.
Obecnie budowa jest kontynuowana, jednak z powodu braków środków finansowych podatniczka zmuszona jest sprzedać jedną z pięciu działek. Zastanawiała się, czy będzie musiała zapłacić VAT.
Izba stwierdziła, że dostawa gruntów objęta jest [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]VAT[/link], gdy dokonywana jest przez podatnika VAT lub przez osobę fizyczną niebędącą podatnikiem tego podatku, [b]jeżeli sprzedaży można przypisać znamiona działalności gospodarczej prowadzonej z zamiarem wykonywania jej w sposób częstotliwy. [/b] „Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia częstotliwości, przez zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonego działania.
O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonywania czynności (rok, dwa czy pięć lat) ani ilość dokonanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności lub zamiar powtarzalności.