Jak skorygować błąd w zeznaniu

Deklarację można poprawić do czasu przedawnienia się zobowiązania podatkowego za dany rok

Publikacja: 14.08.2010 04:57

Jak skorygować błąd w zeznaniu

Foto: Fotorzepa, Mateusz Dąbrowski Mateusz Dąbrowski

Red

Najlepiej zrobić to bez oczekiwania na wezwanie urzędu skarbowego, i to jak najszybciej.

Czytelniczka zorientowała się dopiero teraz, że nie uwzględniła w zeznaniu za 2009 r. dochodów uzyskanych z umowy-zlecenia w jednej z firm, w których dorabiała do emerytury. Pyta, jak ma się w związku z tym zachować. Czy czekać, aż urząd skarbowy wykryje ten błąd?

[srodtytul]Nowy PIT zamiast nieprawidłowego[/srodtytul]

Jeśli zorientowaliśmy się, że w zeznaniu jest błąd, lepiej natychmiast je skorygować. Choćby ze względu na narastające odsetki za zwłokę, a jeśli pomyliśmy się na swoją niekorzyść – na możliwość wcześniejszego odzyskania nadpłaty. Co ważne: otrzymanie zwrotu nadpłaty nie oznacza, że urząd sprawdził zeznanie podatkowe pod każdym względem i uznał je za prawidłowe, że zgodził się ze wszystkimi odliczeniami.

Korekta jest dopuszczalna także wówczas, gdy nadpłata nienależna albo wykazana przez podatnika w wysokości zawyżonej została mu już zwrócona. Nienależne nadpłaty, które zostały zwrócone lub zaliczone na poczet innych podatków płaconych przez danego podatnika, traktuje się na równi z zaległością podatkową. Oznacza to, że trzeba ją zwrócić wraz z odsetkami za zwłokę.

[b]Korekta to po prostu drugie zeznanie składane na takim samym formularzu jak tamto błędne, ale z nowym rozliczeniem[/b] i z ewentualnymi załącznikami (PIT-D, PIT-O). Należy w druku zaznaczyć kwadrat „korekta zeznania”. W PIT-37 lub PIT-36 jest to poz. 10 kwadrat 2. Konieczne jest dołączenie zwięzłego pisemnego uzasadnienia korekty (art. 81 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6DBD6F289729AFEB342C74439B4B7D21?id=176376]ordynacji podatkowej[/link]).

Zeznanie można korygować do czasu przedawnienia się zobowiązania podatkowego za dany rok. [b]Podatek dochodowy od osób fizycznych przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin zapłaty tego podatku.[/b] Tak więc gdy chodzi o zeznanie za 2009 r., będzie to 31 grudnia 2015 r.

Prawo do korekty ulega zawieszeniu, jeśli urząd skarbowy czy urząd kontroli skarbowej wszczął już postępowanie podatkowe bądź kontrolę dotyczącą prawidłowości rozliczenia (art. 81b ordynacji podatkowej).

[srodtytul]Co z ulgami [/srodtytul]

Korekta jest również sposobem na skorzystanie z ulg, jeśli choćby z powodu niewiedzy lub niepewności, czy w danej sytuacji ona przysługuje, nie dokonało się odliczenia w zeznaniu złożonym w terminie. Można z tego powodu złożyć je również wówczas, gdy poprzestało się na rocznym obliczeniu przez pracodawcę bądź ZUS. Niezłożenie rozliczenia bowiem nie odbiera prawa do ulgi. Także w tym złożonym po terminie można dokonywać wszystkich odliczeń.

Niestety, inaczej się sprawa przedstawia wówczas, gdy chodzi o wspólne rozliczenia się z małżonkiem albo prawo do skorzystania z preferencyjnego opodatkowania przewidzianego dla samotnych rodziców. Takie zeznanie musi być złożone w terminie, czyli za 2009 r. – najpóźniej do 30 kwietnia 2010 r. Niedochowanie go oznacza, że małżonkowie zrezygnowali z korzyści płynących ze wspólnego opodatkowania i rozliczyli się oddzielnie, a samotny rodzic rozlicza się sam.

[srodtytul]Błędy i oczywiste pomyłki [/srodtytul]

Spora część zeznań obejmujących podatek od dochodów osobistych zawiera błędy. Najczęściej mają one charakter formalny, jak np. brak podpisu pod zeznaniem czy niewpisany albo nieprawidłowy NIP, a także rachunkowy. Te drugie ostatnie błędy dotyczą zasadniczo prostych działań arytmetycznych, zaokrąglania wartości, przeniesienia kwot z innych pozycji.

Urząd skarbowy może samodzielnie korygować zeznania, bez potrzeby wzywania do tego podatnika, w razie stwierdzenia błędów rachunkowych lub innych oczywistych pomyłek, a także w razie wypełnienia formularza niezgodnie z wymaganiami (art. 274 ordynacji podatkowej).

W zależności od charakteru uchybień urząd sam dokona stosownych poprawek lub uzupełnień albo zwróci się do składającego zeznanie o jego skorygowanie oraz złożenie stosownych wyjaśnień. Obowiązany jest przy tym wskazać, dlaczego informacje zawarte w deklaracji budzą wątpliwości.

[b]Urząd koryguje samodzielnie, jeśli skutki finansowe uchybień, tj. zmiana wysokości podatku, kwoty nadpłaty, kwoty zwrotu podatku lub wysokości straty, nie przekraczają 1 tys. zł.[/b] Nie ma jednak prawa dokonać korekty bez naszej wiedzy i zgody. Musi nam ją przesłać, a my możemy się na nią nie zgodzić.

Co ważne, urząd zasadniczo nie jest związany żadnym terminem, gdy chodzi o przystąpienie do czynności sprawdzających i dokonanie korekty. W wypadku pomyłki na niekorzyść fiskusa musimy się liczyć z koniecznością dopłaty czy zwrotu nienależnej nadpłaty, ale także odsetek za zwłokę.

[ramka][b]Ile za zwłokę [/b]

[b] Obecnie wysokość odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych wynosi 10 proc. w stosunku rocznym.[/b]

Stawka ta obowiązuje od 25 czerwca 2009 r. Odsetek się nie nalicza, jeżeli ich wysokość nie przekraczałaby trzykrotności wartości opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską SA za polecenie przesyłki listowej (2,20 zł x 3 = 6,60 zł). W razie skutecznego złożenia korekty i zapłaty zaległości w ciągu siedmiu dni od dnia złożenia odsetki za zwłokę wynoszą 75 proc. zwykłych odsetek za zwłokę, czyli 7,5 proc. (art. 56 § 1a ordynacji podatkowej).[/ramka]

Najlepiej zrobić to bez oczekiwania na wezwanie urzędu skarbowego, i to jak najszybciej.

Czytelniczka zorientowała się dopiero teraz, że nie uwzględniła w zeznaniu za 2009 r. dochodów uzyskanych z umowy-zlecenia w jednej z firm, w których dorabiała do emerytury. Pyta, jak ma się w związku z tym zachować. Czy czekać, aż urząd skarbowy wykryje ten błąd?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem