W tych dniach organy samorządowe wydają decyzje w sprawie podatku od nieruchomości, także w odniesieniu do miejsc garażowych w budynkach mieszkalnych. Zdarza się, że od nich trzeba zapłacić kwotę wyższą od tej należnej za mieszkania. Dlaczego tak się dzieje?
Patrycja Kowalczyk doradca podatkowy w Accreo Taxand:
Organy te uważają, że miejsca postojowe w takim garażu powinny być traktowane inaczej niż mieszkania. Dlatego stosowana jest stawka sięgająca nawet ponad 7 zł za metr kwadratowy, podczas gdy mieszkania są objęte dziesięciokrotnie niższą, preferencyjną stawką do 70 groszy za 1 mkw. Znam przypadek z Warszawy, gdy za dwa miejsca garażowe o powierzchni 30 mkw. właściciele mieli zapłacić prawie dwukrotnie więcej niż za swoje 160-metrowe mieszkanie w tym samym budynku.
Czy można jakoś wpłynąć na obniżenie stawki tego podatku?
Zastosowanie do miejsc postojowych stawki innej niż dla mieszkań jest w mojej ocenie wynikiem niewłaściwej interpretacji przepisów. Spodziewamy się jednak, że 27 lutego zostanie wydana uchwała siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego w tej sprawie, gdyż spory o opodatkowanie miejsc postojowych trwają od dawna. Jeśli ta uchwała będzie korzystna dla podatników, to być może wpłynie na stanowisko organów podatkowych. Po otrzymaniu niekorzystnej decyzji w sprawie podatku od nieruchomości można zatem spróbować powalczyć.