W obecnych czasach dość popularne jest obdarowywanie dzieci przystępujących do Pierwszej Komunii Świętej drogimi prezentami lub wysokimi sumami pieniężnymi. Warto spojrzeć, co na to obowiązujące prawo podatkowe – przez pryzmat ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zasadniczą kwestią jest, od kogo dziecko otrzymuje prezent lub pieniądze. Wspomniany akt prawny wyróżnia trzy grupy podatkowe.
Ustawodawca potraktował łagodniej prezenty otrzymane od członków rodziny, ale tylko tych należących do I grupy podatkowej. Jeśli w ciągu pięciu lat obdarują dziecko prezentami przekraczającymi wartość nieopodatkowanej kwoty (9637 zł), mają obowiązek zgłosić to do urzędu skarbowego. Wtedy dziecko nie zapłaci podatku. Mają na to sześć miesięcy od czasu przekroczenia kwoty. Jeżeli się spóźnią, podatek będą musieli uiścić. Najbliższa rodzina może podarować prezent o nieograniczonej wartości, a i tak nie zapłaci podatku (jeśli poinformuje o tym urząd w ciągu sześciu miesięcy). Te same reguły odnoszą się do prezentów w postaci pieniędzy. Co jednak najistotniejsze, musi być tutaj spełniony dodatkowy warunek: pieniądze mają być mianowicie przekazane w formie przelewu na rachunek lub przekazu pocztowego. Kwota podarowana do rąk własnych nie uprawnia do zwolnienia. Inaczej mówiąc, jeśli chcemy skorzystać ze zwolnienia, musimy posiadać dowód dokonania transakcji bankowej. Podsumowując, warto mieć kontrolę nad wysokością darowizn oraz terminami zawiadamiania o nich. Jeśli bowiem podczas kontroli podatkowej wszczętej za sprawą doniesienia osoby trzeciej ojciec dziecka stwierdzi np., że drogi quad nie jest jego własnością, bo dostał go syn jako prezent komunijny, to jeżeli nie spełni powyższych warunków, rodzina może spotkać się z przykrymi konsekwencjami w postaci 20-proc. stawki podatku od spadków i darowizn.
Warto również wspomnieć, iż urząd skarbowy pobiera od dochodów z nieujawnionych źródeł przychodu lub nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach podatek w wysokości 75 proc. dochodu.
—not. olat
Autor jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w Kancelarii Prawnej Skarbiec specjalizującej się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych