Resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 5930 poinformował o planowanych zmianach w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.
Obecnie wysokość stawki zależy od tego, czy garaż jest częścią składową nieruchomości, czy też został prawnie wyodrębniony od mieszkania i ma osobną księgę wieczystą. W tym pierwszym przypadku maksymalna stawka wynosi 70 gr za mkw. powierzchni użytkowej, w drugim może być aż dziesięciokrotnie wyższa – 7,36 zł za mkw. Potwierdza to uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 27 lutego tego roku (sygn. II FPS 4/11).
Jeden z posłów zapytał, czy ministerstwo zamierza wyrównać te dysproporcje. Urząd odpowiedział, że dostrzega nierówności w opodatkowaniu miejsc garażowych, które powstały wskutek interpretacji sądów administracyjnych. Dlatego rozważa nowelizację ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, mającą na celu ujednolicenie zasad opodatkowania miejsc postojowych.
Ministerstwo bierze pod uwagę jeden z trzech wariantów. Pierwszy – objęcie wszystkich garaży usytuowanych w budynkach mieszkalnych stawką podatku przewidzianą dla budynków mieszkalnych lub ich części. Drugi – objęcie wszystkich garaży stawką podatku przewidzianą dla tzw. budynków pozostałych lub ich części. Trzeci – wprowadzenie odrębnej stawki dla wszystkich garaży.
Za miejsce postojowe z księgą wieczystą płaci się dziesięć razy więcej