Osoby, które chcą skorzystać z preferencji, powinny spełnić kilka warunków. Jeden z nich to posiadanie wspólności majątkowej.
Wątpliwości w tej sprawie ma pan Krzysztof. Od kilku lat rozlicza się razem z żoną. On sporo zarabia, małżonka niewiele, ale dzięki wspólnemu zeznaniu sporo oszczędzają na podatku. Jeszcze w tym roku chcą podpisać u notariusza umowę ograniczającą wspólność majątkową. Czy mimo to będą mogli wybrać korzystniejsze rozliczenie? – pyta czytelnik.
Tak. Ograniczenie wspólności majątkowej nie wyklucza wspólnego opodatkowania. Jest to bowiem tylko wyłączenie niektórych rzeczy ze wspólnego majątku. Taką możliwość dopuszcza kodeks rodzinny i opiekuńczy.
Potwierdzają to interpretacje fiskusa (np. Izby Skarbowej w Poznaniu, nr ILPB1/415-1265/10-2/AA i w Warszawie, nr IPPB4/415-422/10-5/JS).
Pan Krzysztof może zatem nadal rozliczać się wspólnie z żoną. Musi jednak pamiętać o pozostałych warunkach preferencji. Żeby z niej skorzystać, trzeba być małżeństwem cały rok. Ponadto żadne z małżonków nie może rozliczać się ryczałtem (z wyjątkiem przychodów z najmu), kartą podatkową ani stawką liniową.