Zaostrzanie polityki podatkowej w Polsce i na świecie było jednym z tematów wczorajszej konferencji zorganizowanej na Uniwersytecie Warszawskim przez Mazowiecki Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych pod patronatem „Rzeczpospolitej".
– Jeszcze nigdy nie było takiego współdziałania różnych państw i globalnego trendu do zwalczania oszustw podatkowych – zauważyła prof. Hanna Litwińczuk. Jako przykłady podała zarówno starania poszczególnych rządów na rzecz zaostrzania umów z krajami o liberalnych reżimach podatkowych, jak i działania Komisji Europejskiej. Ta zachęca państwa członkowskie UE do wprowadzania do swojego prawa tzw. klauzul antyabuzywnych, czyli przeciwdziałających nadużyciom.
Taką właśnie klauzulę obejścia prawa podatkowego chce wprowadzić także Polska. Obecny na konferencji wiceminister finansów Maciej Grabowski zaznaczył, że zmiana ta zostanie wprowadzona w dużej nowelizacji ordynacji podatkowej. Ze względu na obszerność zmian proces legislacyjny ma potrwać około roku. Zapowiedział też, że projektowane przepisy o opodatkowaniu dochodów zagranicznych spółek zależnych od polskich podmiotów mogą być wprowadzone od 1 stycznia 2014 r.
Zapowiedzi wprowadzenia klauzuli obejścia prawa podatkowego wzbudzają wiele obaw o możliwe nadużywanie tego przepisu przez władze skarbowe. Jak jednak zaznaczył Filip Świtała, polski urzędnik Komisji Europejskiej zajmujący się sprawami podatków, kraje UE, które ją mają w swoim prawie, dość ostrożnie ją stosują.
– Administracje podatkowe traktują te klauzule jak bombę atomową, czyli broń raczej do odstraszania niż do użycia w walce – zauważył Świtała. Przytoczył przykład Irlandii, gdzie taki przepis jest stosowany najwyżej kilka razy w roku.