Fiskus nie unieważni wykazu zaległości podatkowych z PRL

Wykaz zaległości podatkowych z lat 60. ?nie jest decyzją administracyjną.

Publikacja: 29.05.2014 08:55

Fiskus nie unieważni wykazu zaległości podatkowych z PRL

Foto: www.sxc.hu

Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spadkobiercy, który starał się o unieważnienie wykazu zaległości sprzed lat. Sąd kasacyjny uznał, że taki akt nie nosi cech decyzji.

Chodziło o wydany w 1962 r. wykaz zaległości podatkowych, który stał się podstawą przejęcia przez państwo nieruchomości. Syn jej właściciela na wykaz trafił przypadkiem. W dokumencie wydanym przez byłe prezydium miejskiej rady narodowej – wydział finansowy ojciec figurował jako dłużnik. Długi miały wynikać z niezapłacenia podatków w latach 1956–1957 przez jego ojca oraz wspólnika ojca.

Mężczyzna chciał podważyć przejęcie nieruchomości. Najprawdopodobniej chodziło o jej odzyskanie lub odszkodowanie. Jego pismo zatytułowane „Podanie o uchylenie decyzji"  skierowane do prezydenta miasta ostatecznie zostało sklasyfikowane jako wniosek o stwierdzenie nieważności decyzji i zgodnie z właściwością trafiło do izby skarbowej.

Dyrektor izby odmówił  jednak wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności wykazu zaległości podatkowych. Wyjaśnił bowiem, że wykaz zaległości nie stanowi decyzji administracyjnej. A to stoi na przeszkodzie uruchomieniu nadzwyczajnego trybu weryfikacji decyzji ostatecznych.

Spór trafił na wokandę, ale racji mężczyźnie nie przyznał ani sąd pierwszej instancji, ani NSA.

Sąd kasacyjny zgodził się, że analiza przepisów prawa z lat 50. i 60. wskazuje, iż sporny wykaz zaległości nie jest decyzją. Jak zauważył sędzia NSA Grzegorz Krzymień, jest odpowiednikiem dzisiejszego dokumentu wszczynającego postępowanie egzekucyjne. Skarżący nie dysponował niczym więcej. Wyrok jest prawomocny.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo