Ryczałt od reklamy w sieci i nie tylko

Obok przedsiębiorców i najemców mieszkań przed wyborem sposobu opodatkowania stają też osoby udostępniające miejsce na reklamy.

Publikacja: 19.01.2015 08:32

Ryczałt od reklamy w sieci i nie tylko

Foto: www.sxc.hu

We wtorek mija termin na poinformowanie naczelnika urzędu skarbowego o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania przychodów w 2015 r.

Podatek w wysokości 8,5 proc. mogą wybrać podatnicy osiągający przychody z umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, które nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej.

Ryczałt jest prosty i niższy niż skala podatkowa, ale nie pozwala na rozliczenie kosztów, przykładowo odsetek od kredytu zaciągniętego na zakup wynajmowanego mieszkania i jego amortyzacji. Dlatego uproszczona forma opodatkowania jest szczególnie korzystna dla podatników, którzy nie ponoszą dużych kosztów związanych z najmem i dzierżawą. Tak może być, gdy udostępniają powierzchnie reklamowe.

Minister finansów potwierdza, że ryczałtem można opodatkować udostępnianie miejsca na prywatnych stronach internetowych (interpretacja ogólna z września ubiegłego roku, nr DD2/033/55/KBF/14/RD-75000).

„Osoba fizyczna udostępniająca na stronie internetowej miejsce w celu zamieszczenia treści o charakterze m.in. reklamowym za wynagrodzeniem uzyskuje przychód z tytułu umowy o podobnym charakterze do umowy najmu lub dzierżawy" – napisał minister finansów.

Fiskus długo upierał się przy twierdzeniu, że przychód z udostępnienia miejsca na reklamę nie jest najmem ani dzierżawą, bo każda z tym umów przewiduje wydanie rzeczy, a nie powierzchni na stronie internetowej.

W wyniku przegranych przed sądami administracyjnymi minister finansów przyznał, że udostępnianie strony WWW jest umową podobną do najmu lub dzierżawy. Tym bardziej nie powinno być wątpliwości, że ryczałt można stosować do udostępniania powierzchni na tradycyjne reklamy, np. część ogrodzenia przy ruchliwej trasie.

Wtorkowego terminu nie można przywrócić, a wybór wiąże na cały rok.

—maj

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo