Ministerstwo Finansów wyjaśniło na stronach internetowych, jakie konsekwencje mają nowe przepisy akcyzowe obowiązujące od początku 2015 r.
Od 1 stycznia za produkcję papierosów uznaje się ich wytwarzanie przy użyciu maszyny, także przez konsumentów. Produkcją nie jest jedynie ich ręczne wytwarzanie domowym sposobem. Oznacza to, że wyrób przy użyciu maszyny powinien się odbywać albo w składzie podatkowym, albo z zastosowaniem przedpłaty akcyzy.
Ministerstwo przypomniało, że skład podatkowy to odpowiednio oznaczone miejsce prowadzone przez podmiot, który uzyskał na to stosowne zezwolenie. Papierosy wyprodukowane w składzie (lub z zastosowaniem przedpłaty podatku) muszą być opatrzone znakami akcyzy.
– Każdy podmiot, który wytwarza papierosy przy użyciu maszyny poza składem podatkowym lub instytucją przedpłaty akcyzy, jest podatnikiem akcyzy z tytułu nielegalnej produkcji – ostrzega Ministerstwo Finansów.
Resort zaznacza, że dotyczy to też konsumentów i wszystkie podmioty, które np. udostępniają lub wydzierżawiają maszynę do nabijania gilz. Jeżeli zaś w nielegalnej produkcji uczestniczy kilka podmiotów, to wszyscy ponoszą solidarną odpowiedzialność.