Jak przekazać 1 proc. PIT organizacji pożytku publicznego

Część naszego PIT z zeznania rocznego może trafić do potrzebujących.

Publikacja: 11.02.2015 06:45

Jak przekazać 1 proc. PIT organizacji pożytku publicznego

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski

Coraz więcej osób przekazuje 1 proc. swojego podatku organizacjom pożytku publicznego. W zeszłym roku (czyli w rozliczeniu za 2013 r.) było to ponad 12 mln osób. Rok wcześniej 11,5 mln.

Jak to się robi? To bardzo proste – wystarczy w zeznaniu rocznym wpisać numer KRS wybranej fundacji bądź stowarzyszenia. Nie trzeba nawet podawać nazwy organizacji ani jej numeru rachunku bankowego.

Następnie obliczamy 1 proc. podatku (po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół). Pieniądze przekaże urząd skarbowy.

Każdy może wesprzeć

Podatkiem mogą się podzielić osoby zatrudnione na etacie, zleceniu, umowie o dzieło, kontrakcie menedżerskim. Także przedsiębiorcy (również rozliczający się stawką liniową), wynajmujący (w tym płacący ryczałt), grający na giełdzie. Odpis wykażemy również w formularzu PIT-39, wypełnianym przez tych, którzy sprzedali mieszkanie (dom) nabyte po 31 grudnia 2008 r.

Czas na korektę

Ci, którzy już złożyli zeznanie i nie zadeklarowali w nim przekazania 1 proc. swojego podatku, mogą je jeszcze poprawić.

Jednakże urząd przekaże podatek z korekty tylko wówczas, gdy dokonaliśmy jej w ciągu miesiąca od upływu terminu na złożenie zeznania. Tak więc ryczałtowcy, którzy powinni przekazać PIT-28 do końca stycznia (w tym roku do 2 lutego), mają czas na ewentualne poprawki w kwestii 1 proc. do końca lutego. W tym roku ostatni dzień lutego przypada w sobotę, a zatem mogą złożyć korektę do 2 marca.

Dla osób rozliczających się na zasadach ogólnych termin złożenia zeznania mija 30 kwietnia, czyli korektę skutkującą przekazaniem 1 proc. muszą zrobić do końca maja. A w tym roku 30 maja wypada w sobotę, tak więc mogą to zrobić najpóźniej w poniedziałek 1 czerwca.

Poszukaj w wykazie ministerstwa

Jak wybrać beneficjenta? Przede wszystkim trzeba poszukać w wykazie organizacji pożytku publicznego uprawnionych do zbierania 1 proc. Prowadzi go Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Tam znajdziemy jednak tylko podstawowe informacje. Więcej szczegółów o działaniach wybranej organizacji znajduje się w jej sprawozdaniach. Warto się też dowiedzieć, co o danej organizacji piszą media, jakie doświadczenia mają inne osoby, popytać o jej metody działania, porozmawiać z przedstawicielami.

Darowizna to co innego

Przekazanie 1 proc. swojego PIT nie wyklucza skorzystania z ulgi na darowizny (które mogą być odliczone od dochodu). Oczywiście, jeśli w zeszłym roku faktycznie wsparliśmy organizację prowadzącą działalność pożytku publicznego (beneficjent darowizny nie musi mieć statusu organizacji pożytku publicznego).

Darowizny można odliczyć do wysokości 6 proc. swojego dochodu. O tym limicie muszą pamiętać osoby, które wspomagają organizacje prowadzące działalność pożytku publicznego, przekazują datki na cele kultu religijnego oraz dawcy krwi. Bez ograniczeń można natomiast pomniejszać dochód o darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła.

Potrzebujących można zatem wesprzeć na dwa sposoby: przekazując darowiznę i dzieląc się 1 proc. podatku.

Przykład:

Pan Kowalski w zeszłym roku przekazał 2 tys. zł fundacji spełniającej marzenia nieuleczalnie chorych dzieci. Darowiznę może odliczyć w zeznaniu rocznym. Poza tym może się podzielić 1 proc. podatku – albo z tą samą fundacją, albo z inną organizacją, która jest uprawniona do jego zbierania.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo