Reklama
Rozwiń

Konsekwencje błędu ?w zeznaniu PIT wypełnionym przez skarbówkę poniesie podatnik

Wykorzystanie deklaracji rocznej sporządzonej przez fiskusa nie daje gwarancji, że rozliczenie jest prawidłowe.

Aktualizacja: 08.04.2015 12:15 Publikacja: 08.04.2015 06:45

Konsekwencje błędu ?w zeznaniu PIT wypełnionym przez skarbówkę poniesie podatnik

Foto: Fotorzepa, Monika Zielska

Podatnik musi sprawdzić wypełnione przez urząd zeznanie roczne. Skarbówka nie bierze bowiem odpowiedzialności za to, co się w nim znajduje.

– W Polsce obowiązuje zasada samoopodatkowania i to podatnik odpowiada za prawidłowe rozliczenie swojego PIT – tak odpowiedziało Ministerstwo Finansów na pytanie „Rzeczpospolitej", kto będzie ponosił konsekwencje błędów w zeznaniach rocznych wypełnionych przez fiskusa.

Chodzi tutaj o deklaracje PIT-37 dostępne na Portalu Podatkowym na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Administracja podatkowa wypełnia je na podstawie otrzymanych informacji, np. PIT-11 od pracodawców lub zleceniodawców czy PIT-8C od innych podmiotów wypłacających nam różnego rodzaju świadczenia.

– W takich informacjach często zdarzają się błędy. Przykładowo w PIT-11 pracodawcy nieprawidłowo wyliczają koszty z praw autorskich albo podlegające odliczeniu składki ZUS – mówi Artur Kowalski, doradca podatkowy w k-kancelaria.pl.

Trzeba zweryfikować samemu

Czy dane z PIT-11 i PIT-8C są sprawdzane na potrzeby sporządzania wstępnie wypełnionego zeznania rocznego (PFR)? – zapytaliśmy Ministerstwo Finansów.

– Ze względu na liczbę informacji i krótki czas od zakończenia ich przesyłania przez płatników do udostępnienia PFR nie jest możliwe sprawdzenie ich w tym czasie. Podatnik powinien więc zweryfikować dane wyświetlone w formularzu PFR – odpowiedział resort.

Zaległość plus odsetki za zwłokę

– Jak widać, nie można podejść do wypełnionego przez urząd zeznania rocznego z pełnym zaufaniem – mówi Artur Kowalski. – Lepiej je od razu dokładnie sprawdzić. W razie błędu w deklaracji rocznej konieczność jej korekty oraz zapłaty zaległej daniny wraz z odsetkami za zwłokę spadnie bowiem na podatnika. Z moich doświadczeń wynika natomiast, że jeśli zeznanie jest złożone w terminie, to nawet jeśli zawiera błąd, nie zdarza się, aby podatnik został dodatkowo ukarany mandatem karnym skarbowym – tłumaczy ekspert.

Ministerstwo Finansów informuje również, że podatnik powinien sprawdzić wstępnie wypełnione zeznanie pod kątem kompletności danych. PFR może bowiem nie obejmować wszystkich jego przychodów wskutek braku informacji od płatnika.

– W PIT-11 czy PIT-8C mogą się też znaleźć informacje skutkujące zawyżeniem podatku, np. wskutek wpisania do nich świadczeń, które nie są przychodem – mówi Przemysław Bogusz, doradca podatkowy z kancelarii TuboTax. – To kolejny powód do weryfikacji przygotowanych przez fiskusa zeznań – dodaje.

Opinia dla „Rz"

Anna Welsyng, radca prawny, doradca podatkowy

Nie oszukujmy się, nigdy nie będzie tak, że podatnik zostanie zwolniony z odpowiedzialności za rozliczenie swojego PIT. Także wówczas, gdy wykorzysta zeznanie wypełnione przez urząd. Ułatwi ono ostateczne rozliczenie, ale jeśli ktoś bezkrytycznie zaakceptuje podane w nim dane, może mieć później kłopoty. Skutki pomyłki płatnika spadną na podatnika. To on – w razie powielenia błędu z PIT-11 i wstępnie wypełnionego przez urząd zeznania – zapłaci zaległość z odsetkami. Pozostanie mu wystąpienie na drodze cywilnoprawnej z roszczeniem do płatnika. Skorzystanie z szumnie zapowiadanej przez ministerstwo możliwości wypełniania PIT przez urzędy nie oznacza, że kłopoty z rozliczeniem mamy z głowy.

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono