Wydawało się, że podatnikom odpadł uciążliwy i niepotrzebny obowiązek. Z przepisów, które weszły w życie 1 stycznia br. wynika, że małżonkowie nie muszą już co roku składać zawiadomienia o tym, iż przychody z wynajęcia mieszkania opodatkuje tylko jeden z nich. Okazuje się jednak, że skarbówka nie może się odzwyczaić od korespondencji z podatnikami.
Przekonał się o tym mężczyzna, który wynajmuje nieruchomość. Przepisy mówią, że jeśli należy do wspólnego majątku małżonków to opłaty czynszowe są ich wspólnym przychodem. Wykazują go po połowie. Zarówno ustawa o PIT, jak i przepisy o ryczałcie pozwalają jednak na rozliczanie przychodu tylko przez jednego z małżonków. O takiej decyzji muszą poinformować urząd skarbowy. Przykładowo ryczałtowcy powinni to zrobić do 20 stycznia.
W poprzednich latach oświadczenie o samodzielnym rozliczaniu przychodów trzeba było powtarzać co rok, nawet jeśli małżonkowie nie zmieniali zasad opodatkowania. Mężczyzna zawsze tak robił, w 2015 r. nie złożył jednak już zawiadomienia kierując się nowymi przepisami (nowelizacja z 29 sierpnia 2014 r., DzU z 3 października 2014 r., poz. 1328). Wynika z nich, że wybór opodatkowania zarobku z najmu przez jednego z małżonków na dany rok dotyczy również lat następnych. Małżonkowie nie muszą więc już składać corocznych oświadczeń, jeśli nie zmieniają sposobu rozliczenia. Skontaktować się z fiskusem będą musieli wtedy, gdy zechcą wrócić do wspólnego opodatkowania.
Izba Skarbowa w Katowicach stwierdziła jednak, że zgodnie z zasadą „Lex retro non agit" (prawo nie działa wstecz) nie można stosować nowych przepisów do zdarzeń, które miały miejsce przed wejściem ich w życie. Mężczyzna powinien więc złożyć oświadczenie także w 2015 r. (do 20 stycznia). Dopiero w 2016 r. nie będzie musiał tego robić.
Ponieważ mężczyzna nie przesłał zawiadomienia skarbówka uznała, że przychody z najmu muszą być opodatkowane przez oboje małżonków (interpretacja nr IPPB1/4511-309/15-4/ES).